Sovětské letectvo za války nad Českem, Slovenskem a Podkarpatskou Rusí

24.01.2022

Военно-Воздушные Силы РККА (Рабоче-крестьянская Красная армия)

Útvary Организационная структура ВВС РККА.

Jednotky a letadla.

Označování letounů Символика авиачастей СССР в ВОВ.

Sestava k 9.5.1945 Боевой состав ВВС на День Победы

Hodnosti: do staršiny včetně, oficíři, generálové. Uniformy.

Staršij lejtěnant, 1943-45 , . Zdroj. Videa letounůJak-3. Jak-9. La-5. La-7. Il-2. Pe-2. Il-4. Li-2. Po-2.

Sovětské letecké pumy.

Dodávky ze Spojeného království a zemí Britského společenství národů. Dodávky z USA (Lend-Lease Act).

Ekonomická situace SSSR v roce 1941-42, kdy se bolševická armáda rozprchla

Dodávky letadel. Dodávky vysokooktanového leteckého benzinu.

Obsazování ČSR.


Útoku na Podkarpatskou Rus, východní Slovensko, severní Moravu a Slezsko se účastnily:

4. ukrajinský front armádního generála Petrova a od 26.3.1945 Jerjomenka a 8-я воздушная армия, (cca. 410 letadel), Chernytsia, od 18.9.1944 Berestiany, ..., od května 1945 Moravská Ostrava?

                        200 оапс, Štěpánkovice (okres Opava). Deník letecké armády.

 

10-й истребительный Сталинградский ордена Богдана Хмельницкого авиационный корпус, od 18.9.1944 Drohobič, od 9.11.1944 Berehovo, od 27.12.1944 Michalovce, k 2.1.1945 Sanok, od 31.1.1945 Lagevniki, od 22.3.1945 Gliwice, od 7.5.1945 Hlučín.

        10-я гвардейская истребительная Сталинградская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия, k 1.9.1944 Gurne?, od 17.9.1944 Sikirčici?, k 1.11.1944 Karnaloviči?, od 3.11.1944 Boryslav, od 2.1.1945 Sanok, od 31.1.1945 Krosno, Krakow, Gliwice, od 6.5.1945 KozmiceMAPA poloh známých letiš divize.

                        111 гиап s Lavočkiny, k 1.9.1944 Semiginuv?, od 4.9.1944 Novytsia, od 17.9.1944 Sikirčici?, od 1.11.1944 přeškolení na La-7 v Tule, k 1.12.1944 Popeli, k 15.2.1945 Krosno, Stryj, Choležin, k 28.2.1945 Stryj, Krakow, Krosno, od 16.-18.3.1945 Gliwice, k 10.5.1945 plánován přesun na letiště Hrabůvka, Dolní Benešov, Жолква (od 1951 Нестеров)

                        112 гиап s Jaky, k 1.9.1944 Kalinuv?, od 13.9.1944 Přemyšl, od 18.9.1944 Knjažice?, od 12.11.1944 Popeli, od 23.12.1944 Czerteż u města Sanok, od 9.1.1945 Krosno, od 1.2.1945 Balice, od 11.2.1945 Krakow, od 10.3.1945 Jedlina, k 1.4.1945 Šiglovice, od 23.4.1945 Gierałtowice, od 6.5.1945 Dolní Benešov, Стрый

                        113 гиап s Lavočkiny, k 1.9.1944 Semiginuv?, od 3.9.1944 Novytsia, od 17.9.1944 Lisjatiče?, k 1.10.1944 Kalinuv?, od 3.11.1944 Popeli, od 3.1.1945 Czerteż u města Sanok, od 9.1.1945 Krosno, Iwonicz, k 31.1.1945 Krosno, od 1.2.1945 Choležin?, od 16.2.1945 Krakow, od 10.3.1945 Gliwice, od 6.5.1945 Dolní Benešov, Жолква, od 1951 Нестеров

        15-я гвардейская истребительная Сталинградская Краснознаменная ордена Богдана Хмельницкого авиационная дивизия, k 1.9.1944 Stryj, k 1.11.1944 Berehovo, od 3.11.1944 Mukačevo (?), k 1.12.1944 Berehovo, k 1.1.1945 Lastomír, k 31.1.1945 Sanok, od 7.2.1945 Krakow, v dubnu 1945 Boguszowice. MAPA poloh známých letiš divize.

                        3 гиап s Lavočkiny, k 1.9.1944 Kalinuv?, od 17.9.1944 Lisjatiče?, od 13.10.1944 Semiginuv, od 18.10.1944 Lisjatiče?, od 1.11.1944 Mukačevo, od 7.(12.).11.1944 Janoši, od 23.12.1944 Čečehov, ještě k 1.2.1945, Lastomír, od 4.2.1945 Prešov, od 20.2.1945 Krakow, od 18.3.1945 přeškolení na La-7, Gardawice, od 3.5.1945 Hrabůvka.

                        180 гиап s Lavočkiny, k 1.9.1944 Lisjatiče?, 31.10.1944 čtyři letouny do Chustu, 1.11.1944 dva letouny do Mukačeva, od 12.11.1944 Janoši, od 25.12.1944 Čečehov, od 11.-16.1.1945 Czerteż u města Sanok, k 1.2.1945 Jadovniky Mokre?, od 9.2.1945 Krakow, od 28.3.1945 Gardawice, od 28.4.1945 Roßweide Rozkochów.

                        181 гиап s Lavočkiny, k 1.9.1944 Stryj, od 18.10.1944 Popeli, od 7.(12.).11.1944 Janoši, od 26.12.1944 Kamenica nad Cirochou, od 11.-13.1.1945 Czerteż u města Sanok, od 25.1.1945 Zawadka, od 6.2.1945 Krakow, od 9.4.1945 Boguszowice, od 28.4.1945 Makovaldau?(Katowice, Hrabůvka, Olomouc, Košice, Hrabůvka).

 

 

8-й штурмовой Львовский авиационный корпус, Stryj, od 14.9.1944 Sambor, od 1.11.1944 Chust, od 11.12.1944 Velké Loučky, od 1.1.1945 Brzozów, ..., Gliwice, od 9.5.1945 Opava. 

        224-я штурмовая Жмеринская Краснознаменная авиационная дивизия, od 15.9.1944 Přemyšl, od 4.11.1944 Stryj, ..., Krakow, Gliwice. MAPA poloh známých letiš divize.

                        565 шап, (v září 1944 Sikirčice? či Grušuv)?, od 15.9.1944 Přemyšl, od 4.11.1944 Stryj, od 23.12.1944 Zaržin(?), od 31.1.1945 Jadowniky Mokre, od 11.2.1945 Krakow, od 9.3.1945 Jedlina, od 27.3.1945 Gliwice, od 13.4.1945 Gierałtowice, Gliwice.

                        571 шап, (v září 1944 Sikirčice? či Grušuv)?, od 19.9.1944 Byblo, listopad 1944 Kalinuv, od 22.-23.11.1944 Buštyno, od 26.11.1944 Olešník, 23.12.1944 Kamenica nad Cirochou, ..., březen 1945 přeškolení na Il-10 v Kujbyševě, duben 1945 Skomorochy a Krakow s Il-10, od 10.4.1945 Šiglovice?, od 28.4.1945 Makovaldau?.

                        996 шап, (v září 194 Sikirčice? či Grušuv)?, od 12.9.1944 Přemyšl, od 4.11.1944 Stryj, od 23.12.1944 Zaržin(?), od 25.1.1945 Zawadka, od 2.2.1945 Zielonky (severně Krakowa), od 5.2.1945 Krakow, od 9.3.1945 Gliwice. 

        227-я штурмовая Бердичевская Краснознаменная авиационная дивизия, od 16.9.1944 Dubljany, od 1.1.1944 Chust, od 5.11.1944 Buštyno, od ? Užhorod, Vošce(?), Jedlina, od 19.4.1945 Czerwionka, od 1.5.1945 KravařeMAPA známých letiš divize.

                        208 шап, od 16.9.1944 Grušuv, od 1.11.1944 Chust, od 5.11.1944 Buštyno, od 23.12.1944 Lastomír, od 26.12.1944 Hatalov, Prešov, (od 13.2.1945 dva letouny Nowy Targ) od 20.2.1945 Krakow, Vošce?, Gardawic?, od 19.4.1945 Leszczyny, od 6.5.1945 Dolní Benešov.

                        525 шап, Lisjatice, od 17.9.1944 Sikirčicy?, od 10.10.1944 Stryj, od 31.10.1944 Chust, od 3.11.1944 Buštyno, od 8.12.1944 Janoši, od 21.-23.12.1944 Mukačevo, od 1.-2.1.1945 Hatalov, od 9.-11.1.1945 Iwonitz, od 31.1.1945 Balice, od 17.-19.2.1945 Krakow, od 29.3.1945 Jedlina, od 10.4.1945 Boguszowice, přeškolení na Il-10 Moskva, od 10.-12.5.1945 Dolní Benešov, od 19.5.1945 Leszczyny. Zdroj.

                        637 шап, Stryj, od 19.9.1944 Kalinuv, říjen 1944 Stryj, od 2.11.1944 Mukačevo, od 5.11.1944 Janoši, od 23.12.1944 Mukačevo, od 11.1.1945 Iwonitz, od 31.1.1945 Balice, od 17.2.1945 Krakow, Vošce?, Gardawice, od 19.4.1945 Leszczyny, od 1.5.1945 Dolní Benešov.

 

 

        321-я бомбардировочная авиационная дивизия s A-20G Boston, Stryj, Kraków, od 1.5.1945 Głogówek Oberglogau

                        13 гбап, Kraków, od 2.5.1945 Zabierzów, Rozkochów Roßweide

                        22 гнбап, Kraków, od 2.5.1945 Zabierzów, Rozkochów Roßweide

                        242 бап, Kraków

 

                        8 орап, ŤПе-2-разведчикť (Пе-2Р), duben 1945 Gliwice, Neselvice?

                        100 окрап Як-9Р (разведчик), Karetenau?

                        87 гоап ГВФ s Po-2, C-47, Li-2, Bielsko, od 11.-12.4.1945 Poręba, od 15.-16.4.1945 Mozern?, od 7.5.1945 Štěpánkovice (okres Opava)

        od 7.8.1944 do 28.8.1944 1. čs. samostatný stíhací letecký pluk s Lavočkiny

        od 25.1.1945 do 14.5.1945 1. čs. smíšená letecká divize

                        1. čs. stíhací letecký pluk s Lavočkiny, Poreba, Albrechtičky

                        2. čs. stíhací letecký pluk s Lavočkiny, Krakow-BalicaAlbrechtičky

                        3. čs. bitevní letecký pluk, Poreba, Albrechtičky

 hel230.jpg (624435 bytes), mapka chybí, .

Od severu na jih postavení armád a jejich spojovací eskadrily.
1-я гвардейская aрмия 575-я отдельная армейская авиационная Проскуровская эскадрилья связи s letouny Po-2
18-я армия 123-я отдельная авиационная эскадрилья связи s letouny Po-2

 


Útoku na severní Moravu se účastnily také letouny protivzdušné obrany Slezské průmyslové pánve (týlu 1. UF a 4. UF).

10-й Ростовский истребительный авиационный корпус ПВО Юго-Западного фронта ПВО

        310-я истребительная авиационная дивизия ПВО v dubnu 1945 Bytom

                        268 иап ПВО v dubnu 1945 Gliwice, Bell P-39 Airacobra, Curtiss P-40 Kittyhawk, Oleœnica Oels

                        348 иап ПВО v dubnu 1945 Kraków, Supermarine Spitfire Mk. IX, Curtiss P-40 Kittyhawk, Ostropa Stropendorf

                        908 иап ПВО v dubnu 1945 Kraków, Bell P-39 Airacobra, Hawker Hurricane, Jak-7U


Útoku na severní Slovensko, Slezsko, severní Moravu a severní Čechy se zúčastnily:

1. ukrajinský front maršála Koněva a 2-я воздушная армия, od 10.6.1945 Центральная группа войск

 

 

2-й истребительный Оршанский Краснознаменный ордена Суворова авиационный корпус, Bauda, MAPA známých letiš.

        7-я гвардейская истребительная Ржевская Краснознаменная орденов Суворова и Кутузова авиационная дивизия, od května do srpna 1945 Praha (podle Wikipedie) (Ruzyně)

                        1 гиап, s Jaky, (Żary Sorau, Schlabendorf an See, Grassau, Großenhain)

                        89 гиап s Jaky, (Żary Sorau, Schlabendorf an See, Grassau, Großenhain)

                        115 гиап s Jaky, (Żary Sorau, Schlabendorf an See, Grassau, Großenhain) Foto, foto2.

        322-я истребительная Минская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия, Praha-Kbely.

                        2 гиап s Lavočkiny, (Żary Sorau, Schlabendorf an See, Grassau, Großenhain), od 1.6.1945 Praha-Kbely, od 22.8.1945 Szombathely (podle Wikipedie) Zdroj.

                        482 иап s Lavočkiny, (Żary Sorau, Schlabendorf an See, Grassau, Großenhain)

                        937 иап s Lavočkiny, (Żary Sorau, Schlabendorf an See, Grassau, Großenhain)

 

 

5-й истребительный Львовский Краснознаменный авиационный корпус, k 1.10.1944 Lonka?, Krakow, Hoželjov?, od 30.1.1945 Izbicko Stubendorf, Brzeg Brieg, od 12.4.1945 Gross Bekern?MAPA známých letiš od září 1944Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.

       8-я гвардейская истребительная Киевская Краснознаменная орденов Суворова и Богдана Хмельницкого авиационная дивизия, Krakow, od 30.1.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 15.4.1945 Schweinitz b. Kanth Œwidnica Polska, od 17.4.1945 Neumarkt in Schlesien Œroda Œlšska. Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.

                        40 гиап s Lavočkiny, (Sendzišuv?, Paděv?, Pustyna?), k 1.10.1944 Rzeszów-Jasionka, od 4.1.1945 Hoželjov?, od 17.1.1945 Michaluv?, od 20.1.1945 Krakow, k 1.2.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 15.-17.2.1945 Brieg Brzeg, od 15.3.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 10.4.1945 Brieg Brzeg, od 14.-15.4.1945 Gross Schottgau Sadków, od 26.-29.4.1945 Freiwaldau Gozdnica

                        41 гиап s Lavočkiny, (Sendzišuv?, Paděv?, Pustyna?), k 1.10.1944 Rzeszów-Jasionka, od 12.1.1945 Mielec, od 15.1.1945 Michaluv?, od 21.1.1945 Krakow, k 1.2.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 11.2.1945 Brieg Brzeg, od 15.4.1945 Hausdorf? - 27 km Z Breslau Wrocław, od 26.4.1945 Freiwaldau Gozdnica Foto pravděpodobně z Československa.

                        88 гиап s Lavočkiny, Rzeszów-Jasionka, od 12.9.1944 Krosno, k 1.10.1944 Rzeszów-Jasionka, od 3.1.1945 Podlesí?, od 22.1.1945 Krakow, od 2.2.1945 Sakrau Zakrzów, od 12.2.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 19.2.1945 Ohlau Olawa, od 15.3.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 10.4.1945 Brieg Brzeg, od 15.4.1945 Polsnitz Pełcznica - 2 km SV Kanth Kšty Wrocławskie, od 16.4.1945 Hausdorf? - 27 km Z Breslau Wrocław

        256-я истребительная Киевская Краснознаменная орденов Суворова и Богдана Хмельницкого авиационная дивизия, Zendek u Katowic, od 30.1.1945 Stubendorf Izbicko, od 8.2.1945 Schüsselndorf Żłobizna, Liegnitz Legnica, od 15.4.1945 Schönfeld - 15 km Z Liegnitz Legnica, od 24.4.1945 Halbau Iłowa. Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.

                        32 иап s Jaky. K 1.10.1944 Lvov, od 1.10.1944 Rzeszów-Jasionka, od 18.10.1945 Ostrów, k 1.11.1944 Lvov, k 1.1.1945 Zaczernie, k 11.1.1945 Ruša?, od 22.1.1945 Krakow, od 24.1.1945 Zendek u Katowic, od 1.2.1945 Nakel Nakło, od 7.2.1945 Brieg Brzeg, od 16.3.1945 Ebenau Polana - letiště Grottkau Grodków, od 6.-10.4.1945 Gross Schottgau Sadków, od 11.4.1945 Gebersdorf? (18 km východně Jawor), od 15.4.1945 Schönfeld?, od 24.4.1945 Halbau Iłowa

                        91 иап s Jaky. Pustyna?, 19.9.1944 dělostřelecký přepad letiště - odlet do Rzeszów-Zalesie, od 20.9.1944 Mrowla, od 3.12.1944 Zaczernie, k 1.1.1945 Mrowla, od 9.1.1945 Borova?, od 17.1.1945 Michaluv?, od 24.1.1945 Zendek u Katowic, od 1.2.1945 Nakel Nakło, od 7.-8.2.1945 Brieg Brzeg, od 20.3.1945 Ebenau Polana - letiště Grottkau Grodków, od 10.4.1945 Liegnitz Legnica, od 15.4.1945 Aslau Osła, od 24.4.1945 Halbau Iłowa

                        728 иап s Jaky. Sendzišuv?, od 7.9.1944 Vetlin?, od 9.9.1944 Sendzišuv?, od 18.-19.9.1944 Rzeszów-Zalesie, od 25.10.1944 Rzeszów-Jasionka, od 2. a 6.11.1945 Rudna Wielka, od 5.1.1945 Ostrów, od 17.1.1945 Borova?, od 24.1.1945 Krakow, od 3.2.1945 Nakel Nakło, od 10.2.1945 Brieg Brzeg, od 14.-16.3.1945 Zendek u Katowic, od 25.-26.3.1945 Gogolin - letiště Sakrau Zakrzów, od 14.4.1945 Gölsdorf? - 5 km JV Haynau Chojnów

 

 

6-й гвардейский истребительный Львовский Краснознаменный ордена Суворова авиационный корпус

        22-я гвардейская истребительная Кировоградская ордена Ленина Краснознаменная ордена Кутузова авиационная дивизия s P-39 Airacobra

                        129 гиап Foto. (Джагра (?), Германия) Graho (?), od 28.6.1945 Tulln an der Donau

                        212 гиап  (Джагра (?), Германия) Graho (?), od 26.6.1945 Tulln an der Donau

                        213 гиап  (Джагра (?), Германия) Graho (?),  od 28.6.1945 Tulln an der Donau

        23-я гвардейская истребительная Черкасская Краснознаменная ордена Богдана Хмельницкого авиационная дивизия s P-39 Airacobra, Żagań Sagan MAPA.

                        21 гиап Szprotawa Sprottau

                        69 гиап Żagań Sagan

                        211 гиап Żary Sorau

 

        9-я гвардейская истребительная Мариупольско-Берлинская ордена Ленина Краснознаменная ордена Богдана Хмельницкого авиационная дивизия s P-39 Airacobra

                        16 гиап

                        100 гиап

                        104 гиап

 

 

1-й гвардейский штурмовой Кировоградско-Берлинский Краснознаменный орденов Суворова и Кутузова авиационный корпус.Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.

        8-я гвардейская штурмовая Полтавская Краснознаменная ордена Богдана Хмельницкого авиационная дивизия, od 11.5. do července 1945 Praha (podle Wikipedie) Ruzyně. Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.

                        140 гшап

                        142 гшап

                        143 гшап

 

       9-я гвардейская штурмовая Красноградская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия, Lausitzflugplatz Finsterwalde/Schacksdorf), od 11.5. do července 1945 (podle Wikipedie) Zwölfaxing. Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.

                        141 гшап

                        144 гшап Foto, foto2, foto3, foto4, foto5, foto6, foto7, foto8, Ruzyně od 9.5.1945. Podle této mapy Lieskau u Finsterwalde, Ruzyně 11.-14.5.1945, Finsterwalde. 

                        155 гшап Foto, foto2

 

        12-я гвардейская истребительная Знаменская Краснознаменная ордена Богдана Хмельницкого авиационная дивизия, od května do července 1945 Praha (podle Wikipedie) Ruzyně.

                        152 гиап s Jaky.

                        153 гиап, s Jaky.

                        156 гиап s Jaky.

 

 

2-й гвардейский штурмовой Владимир-Волынский Краснознаменный орденов Суворова и Кутузова авиационный корпус

        5-я гвардейская штурмовая Запорожская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия, Cottbus, od května do června 1945 Hradec Králové (podle Wikipedie), Vesprém

                        93 гшап

                        94 гшап

                        95 гшап

        6-я гвардейская штурмовая Запорожская дважды Краснознаменная орденов Суворова и Богдана Хмельницкого авиационная дивизия, Cottbus, od května do června 1945 Hradec Králové (podle Wikipedie), Székesfehérvár

                        108 гшап

                        109 гшап

                        110 гшап, 10.5.1945 Pardubice ?

        11-я гвардейская истребительная Днепропетровская Краснознаменная ордена Богдана Хмельницкого авиационная дивизия

                        5 гиап s Lavočkiny.

                        106 гиап s Jaky.

                        107 гиап s Jaky.

 

 

3-й штурмовой Минский ордена Кутузова авиационный корпус, k 4.1.1945 Cmolas, od 18.1.1945 Ilavo?, od 20.1.1945 Bogucice, od 25.1.1945 Szczkociny, od 2.2.1945 Gross Strelitz Strzelce Opolskie, od 3.4.1945 Fridleng?, od 9.4.1945 Ohlau Oława, od 14.4.1945 Bunzlau Bolesławiec, po 20.5.1945 aerouzel Brno, MAPA známých letiš od ledna 1945. MAPA známých letiš od února 1945.

        307-я штурмовая авиационная Лидская Краснознаменная ордена Суворова дивизия, Раде́хів (aerouzel Раде́хів), od 5.1.1945 Przedbórz (aerouzel Kolbuszowa), od 18.1.1945 Zagoœć, od 31.1.1945 Kroczyce, od 2.2.1945 Frauenfeld Dziewkowice (aerouzel Gross Strelitz Strzelce Opolskie), od 11.2.1945 Tschammer Ellguth Ligota Czamborowa (aerouzel Nakel Nakło), od 3.4.1945 Oberglogau Głogówek, od 10.4.1945 Ohlau Oława, od 15.4.1945 Klein Krauschen Kruszynek, 

                        154 гшап, Павлів, od 2.1.1945 Jata, od 5.1.1945 Domatków, od 18.1.1945 Chroberz, od 26.1.1945 Kroczyce, od 9.2.1945 Neudorf Nowa Wieœ, od 3.4.1945 Oberglogau Głogówek, od 10.4.1945 Ohlau Oława, od 15.4.1945 Thomaswaldau Tomaszów Bolesławiecki, po 20.5.1945 aerouzel Brno, od 11/1945 do 6/1946 Bad Vöslau - Kottingbrunn

                        621 шап, Kšive?, od 5.1.1945 Rudna Wielka, od 18.1.1945 Chotelek, od 26.1.1945 Nakel Nakło, od 2.2.1945 Kol. Stephanshai?, od 3.4.1945 Oberglogau Głogówek, od 10.4.1945 Ohlau Oława, od 15.4.1945 Eichberg Dšbrowa, od 19.4.1945 Alt Noswitz? 

                        893 шап, Kšive?, od 5.1.1945 Mrowla, od 18.1.1945 Chotel Czerwony, od 24.1.1945 Nakel Nakło, od 2.2.1945 Kol. Stephanshai?, od 3.4.1945 Oberglogau Głogówek, od 10.4.1945 Ohlau Oława, od 15.4.1945 Alt Warthau Warta Bolesławiecka, 

        308-я штурмовая Краковская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия, Броди (aerouzel Броди), od 4.1.1945 Raniżów (aerouzel Kolbuszowa), od 15.1.1945 Mielec - Padew Narodowa, od 18.1.1945 Chšonstuv?, od 20.1.1945 Piasek Wielki, od 24.1.1945 Chlewska Wola (aerouzel Szczkociny), od 2.2.1945 Niederkirch Dolna (aerouzel Gross Strelitz Strzelce Opolskie), od 11.2.1945 Alt Eidel? (aerouzel Nakel Nakło), od 3.4.1945 Lambsdorf Łambinowice, od 14.4.1945 Dobrau (Burgwasser 1939-45) Dobra, (podle Wikipedie od května 1945 Prostějov, od srpna 1945 Wiener Neustadt)

                        135 шап, Пониковиця, od 4.1.1945 Jata, od 18.1.1945 Mielec, od 20.1.1945 Gadawa, od 24.1.1945 Lubachowy, od 2.2.1945 Blütenau Kalinow, od 11.2.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 3.4.1945 Lambsdorf Łambinowice, od 14.4.1945 Tillendorf Bolesławice,

                        624 шап, Дітківці, od 4.1.1945 Wola Raniżowska, od 18.1.1945 Mielec, od 25.1.1945 Chlewska Wola, od 1.2.1945 Andreashof Księży Las, od 11.2.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 3.4.1945 Lambsdorf Łambinowice, od 14.4.1945 Thommendorf Tomisław,

                        948 шап, Пониковиця, od 4.1.1945 Raniżów, od 18.1.1945 Padew Narodowa, od 20.1.1945 Gadawa, od 24.1.1945 Lubachowy, od 2.2.1945 Blütenau Kalinow, od 10.2.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 3.4.1945 Lambsdorf Łambinowice, od 14.4.1945 Tillendorf Bolesławice,

        181-я истребительная Ченстоховская ордена Кутузова авиационная дивизия, Незнанів, Chologov?, od 3.1.1945 Werynia (aerouzel Kolbuszowa), od 18.1.1945 Skorocice, od 24.1.1945 Siedlanka (aerouzel Szczkociny), od 25.1.1945 Nakło, od 31.1.1945 Siedliska, od 2.2.1945 Heuerstein Szymiszów (aerouzel Gross Strelitz Strzelce Opolskie), od 9.2.1945 Nakel Nakło (aerouzel Nakel Nakło), od 28.2.1945 Stubendorf Izbicko, od 3.4.1945 Oberglogau Głogówek, od 9.4.1945 Ohlau Oława, od 14.4.1945 Neudorf Nowa Wieœ.

                        53 иап s Jaky. Незнанів, od 2.1.1945 Niwiska, od 18.1.1945 Chotel Czerwony, od 25.1.1945 Nakło, od 2.2.1945 Neudorf Nowa Wieœ, od 9.2.1945 Nakel Nakło, od 3.4.1945 Oberglogau Głogówek, od 10.4.1945 Ohlau Oława, od 15.4.1945 Thomaswaldau Tomaszów Bolesławiecki, 

                        306 иап s Jaky. Незнанів, od 3.1.1945 Wola Raniżowska, od 18.1.1945 Padew Narodowa, od 20.1.1945 Wislica, od 24.1.1945 Chlewska Wola, od 1.2.1945 Andreashof Księży Las, od 9.2.1945 Nakel Nakło, od 5.3.1945 Groß Stein Kamień Œlšski, od 3.4.1945 Lambsdorf Łambinowice, od 14.4.1945 Thommendorf Tomisław,

                        355 иап s Jaky. Незнанів, od 3.1.1945 Kžontka?, od 18.1.1945 Chotelek, od 2.2.1945 Neudorf Nowa Wieœ, od 9.2.1945 Nakel Nakło, od 10.2.1945 Brieg Brzeg, od 5.3.1945 Nakel Nakło, od 25.3.1945 Zendek u Katowic, od 10.4.1945 Ohlau Oława, od 13.4.1945 Eichberg Dšbrowa, 

 

 

2-й гвардейский бомбардировочный Львовский авиационный корпус. Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.
od 26.12.1944 6-й гвардейский бомбардировочный Львовский Краснознаменный ордена Суворова авиационный корпус

            1-я гвардейская бомбардировочная Кировоградская Краснознаменная ордена Богдана Хмельницкого авиационная дивизия s Pe-2. Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.

                        80 гбап

                        81 гбап, Rzeszów-Zalesie

                        82 гбап

            8-я гвардейская бомбардировочная Черкасская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия s Pe-2. Ve Svidníku je na Památníku Rudé armády.

                        160 гбап

                        161 гбап

                        162 гбап 

 

 

4-й бомбардировочный Львовский Краснознаменный ордена Суворова авиационный корпус, k 14.3.1945 Zendek (Katowice), od března 1945 bombardoval letiště Dolní Benešov

           202-я бомбардировочная Средне-Донская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия имени Верховного Совета Татарской АССР

                        36 гбап

                        18 бап

                        797 бап

           219-я бомбардировочная Ченстоховская орденов Суворова и Кутузова авиационная дивизия s Pe-2, Chojnów Haynau MAPA.

                        6 бап Gölsdorf? - 5 km JV Haynau Chojnów

                        35 бап Goliszów Göllschau

                        38 бап Goliszów Göllschau

 

 

             208-я ночная бомбардировочная Киевская Краснознаменная авиационная дивизия

                        646 нлбап, s Po-2

 

                        98 ограп, s Pe-2 (Američani omylem sestřelili Pe-2 dne 22.3.1945 a 25.3.1945.

 

        od 20.7.1944 do 7.8.1944 a od 28.8.1944 do 1.11.1944   1. čs. samostatný stíhací letecký pluk s Lavočkiny, Zolná, Tri Duby, Rohozná během SNP

 

        od 14.5.1945 do 20.6.1945 1. čs. smíšená letecká divize

                        1. čs. stíhací letecký pluk s Lavočkiny, Albrechtičky, Praha-Letňany

                        2. čs. stíhací letecký pluk s Lavočkiny, Albrechtičky, Praha-Letňany

                        3. čs. bitevní letecký pluk, Albrechtičky, Praha-Kbely, Praha-Letňany

 

Ve Svidníku je Památník Rudé armády.

2-Я ВОЗДУШНАЯ АРМИЯ
1-й гвардейский штурмовой авиационный корпус
    8 и 9-я гвардейские штурмовые и 12-я гвардейская истребительная авиационные дивизии
2-й гвардеиский бомбардировочный авиационный корпус
    1-8-я гвардейские бомбардировочные авиационные дивизии
5-й истребителный авиационный корпус
    8-я гвардеиская и 256-я истребителные авиационные дивизии


 

 


Útoku na jižní Slovensko a jižní Moravu se účastnily:

2. ukrajinský front maršála Malinovského a 5-я воздушная армия  (637 letadel) a Rumunský letecký sbor (239 letadel)

K 10.5.1945 rozmístění útvarů 5 ВА

Pomníky a hroby válečných letců Rudé armády na Jižní Moravě. Sestřely německých a sovětských stíhaček nad jižní Moravou.


штаб 5 ВА – Cífer (okres Trnava) MAPA.
штаб тыла 5 ВА – Trnava

 

3 гв. штурмовой авиационный корпус:

        управления – Obersulz MAPA.

                7 гв. штурмовая авиационная дивизия: směr útoků: Banská Bystrica, Bratislava, Brno, Jihlava - Benešov, Praha.
                Штаб – Hohenau an der March MAPA.
                                130 гшап – Győr, Parndorf, Aspern, od 19.4.1945 Rabensburg, Absdorf, od 6.7.1945 Arad. Zdroj. Zdroj.
                                132 гшап – Aspern
                                131 гшап – Ringelsdorf

                12 гв. штурмовая авиационная дивизия:
                штаб – Gerasdorf bei Wien MAPA.
                                187 гшап – Strasshof an der Nordbahn (ex. Deutsch-Wagram)
                                188 гшап – Seyring
                                190 гшап – Seyring

                279 истребительная авиационная дивизия:
                штаб – Seyring MAPA.
                                92 иап s Lavočkiny, Ringelsdorf Иван Сергеевич Бемов
                                192 иап s Lavočkiny, Strasshof an der Nordbahn (ex. Deutsch-Wagram)
                                486 иап s Lavočkiny, Brno, Seyring  Zdroj.


5 штурмовой авиационный корпус: MAPA.

1/1945 , , , , 2/1945 , , , , , 3/1945 , , , , , , , 4/1945 , , , , , , , 5/1945 , , , , , .
        управление – Hatvan, ?, Levice, Koválov.

                 4 гв. штурмовая авиационная дивизия:
                 штаб – Levice, od 14.4.1945 Kopčany, Kopčany, (podle Wikipedie od května 1945 Brno, od června 1945 Кото́вск (Одесская область)).
                                90 гшап – od 5.1.1945 Ludas, ? Niž. Kartal?, Heréd, Levice, od 7.4.1945 Trnava, od 14.4.1945 Kopčany, Kopčany
                                91 гшап – Füzesabony, od 22.12.1944 Niž. Kartal?, Horpács,  Levice (?), od 7.4.1945 Špačince, od 15.4.1945 Senica, od 6.5.1945 Hodonín, Hodonín
                                92 гшап – Füzesabony, od 21.12.1944 Niž. Kartal?, od 28.3.1945 Levice, Špačince, asi od 20.4.1945 Hodonín, Hodonín

                264 штурмовая авиационная дивизия:
                штаб – Ároktő, od 8.12.1944 Karácsond, Tóalmás, Tekovský Hrádok, Senica, (podle Wikipedie od května 1945 Куосерова? v Československu, od června 1945 Кото́вск (Одесская область)). .
                                235 шап – Kunmadaras, od 8.12.1944 Karácsond, od 4.2.1945 Tóalmás sever, od 27.3.1945 Érsekvadkert (slovensky Vadkert), od 1.4.1945 Tekovský Hrádok, od 6.4.1945 Opoj, 8.4.1945 Majcichov (Opoj), od 15.4.1945 Senica, 26.4.1945 Senica východ, Senica Zdroj.
                                451 шап – Ároktő, od 8.12.1944 Karácsond, od 4.2.1945 Tóalmás jih, od 27.3.1945 Érsekvadkert (slovensky Vadkert), od 1.4.1945 Tekovský Hrádok, od 7.4.1945 Opoj, 8.4.1945 Majcichov (Opoj), od 15.4.1945 Senica, 26.4.1945 Senica západ, Senica - Čáčov Foto.
                                809 шап – Kunmadaras, od 12.12.1944 Visznek, od 10.1.1945 přeškolení na Il-10 v Kujbyševě, od 10.5.1945 Senica - Čáčov

                331-я истребительная авиационная дивизия:
                штаб – k 1.2.1945 Heréd, od 19.4.1945 Lužice, Lužice MAPA
                                122 иап s Jak-9, Nagy Fjuget?, od 1.1.1945 Heréd, od 28.3.1945 Levice, od 7.4.1945 Trnava, od 16.4.1945 Kopčany
                                179 иап s Jak-9, Ároktő, od 8.12.1944 Ludas, Hatvan, od 22.12.1944 Niž. Kartal?, od 27.-28.3.1945 Tereske, Šándorhalma, od 5.4.1945 Bučany, od 19.4.1945 Hodonín do 13.5.1945, od 28.8.1945 Черляны
                                513 иап s Jak-9, Karácsond, od 8.12.1944 Ludas, od 5.1.1945 Füzesabony, k 12.1.1945 Atkár, od 4.2.1945 Tóalmás, od 26.3.1945 Horpács východ, od 31.3-1.4.1945 Tekovský Hrádok (Várad), od 7.4.1945 Špačince, od 15.4.1945 Senica

                                                             423-й ОКАЭС

3 гв. истребительный авиационный корпус:

1/1945 , 2/1945 , 3/1945 , 4/1945 . MAPA.
        управление – Szodliget, od 1.4.1945 Tekovské Lužany (Tekovské Šarluhy), od 5.4.1945 Horní Saliby, od 18.4.1945 Rohožník (Rarbok), od 26.4.1945 Lednice

                6 гв. истребительная авиационная дивизия:
                штаб – Apc, od 19.3.1945 Budaors, Tata, od 4.4.1945 Galanta, od 18.4.1945 Borský Svätý Jur, od 27.4.1945 Popice, (?) Podivín.
                                31 гиап s Jak-1, Jak-9, od dubna 1945 Jak-9U, Tápiószentmárton, od 3.1.1945 Erdotarcsa, od 19.3.1945 Budaörs, od 30.3.1945 Szár, od 31.3.1945 Tata, od 4.4.1945 Košúty, od 16.4.1945 Dojč, od 8.5.1945 Kobylí, od 17.8.1945 Бельцы Bălți v Moldávii. Zdroj. Foto, foto2
                                73 гиап s Jak-1, Jak-9, Jánoshida, od 2.1.1945 Lőrinci, od 16.1.1945 Erdőtarcsa, Vecsés, od 1.4.1945 Győr, od 8.4.1945 Sládkovičovo (Velký Diosek), od 19.4.1945 Ringelsdorf, od 25.4.1945 Hustopeče, Čejkovice, od 17.8.1945 Тирасполь v Podněstří.
                                85 гиап s Jak-1, Jak-7, Jak-9, v dubnu 1945 přeškolení na Jak-3, Erdőtarcsa, od 19.3.1945 Budaörs, od 23.3.1945 Vértesboglar, od 5.4.1945 Galanta, od 13.4.1945 Sládkovičovo (Velký Diosek), od 23.4.1945 Dojč, od 30.4.1945 Nový Dvor, Židlochovice, od 17.8.1945 Одесса na Ukrajině.
.
                13 гв. истребительная авиационная дивизия:
                штаб – Kunmadaras, od 19.3.1945 Maafeld?, od 25.3.1945 Patak, od 28.3.1945 Terany, od 1.4.1945 Vlčany (Farkasd), od 9.4.1945 Jablonové, od 25.4.1945 Valtice, od 9.7.1945 Ямбол v Bulharsku).
                                149 гиап s Jak-9U, Kunmadaraš?, od 18.3.1945 Maamfeld?, od 25.3.1945 Horpács, od 28.3.1945 Dvorniky, od 1.4.1945 Málaš, od 4.4.1945 Vlčany (Farkasd), od 9.4.1945 Cífer, od 16.4.1945 Rohožník (Rarbok), od 25.4.1945 Reintal, od 9.7.1945 Ямбол v Bulharsku.
                                150 гиап s Jak-9, Jak-3, Alagivilla?, od 25.3.1945 Horpács, od 28.3.1945 Dvorniky, od 1.4.1945 Málaš, od 6.4.1945 Velký Grob (Nemecký Grob), od 8.4.1945 Pernek, od 25.4.1945 Reintal, od 9.7.1945 Ямбол v Bulharsku. Zdroj.
                                151 гиап s Jak-9, Kunmadaras? od 18.3.1945 Alagivilla?, od 1.4.1945 Ke, od 11.4.1945 Pernek, od 9.7.1945 Стара-Загора v Bulharsku. Foto.
.
                14 гв. истребительная авиационная дивизия:
                штаб – Dunakeszi, od 31.3.1945 Šalov, od 4.4.1945 Krážová pri Senci, od 18.4.1945 Studienka (Hasprunka), od 26.4.1945 Palterndorf, od 1.5.1945 Dobermannsdorf, od 8.5.1945 Újezd u Brna.
                                177 гиап s Lavočkiny, To Almas, od 21.1.1945 Alagivilla?, od 30.3.1945 Želiezovce, od 4.4.1945 Szarvas, od 17.4.1945 Sološnica, od 26.4.1945  (Niederabsdorf) Ringelsdorf, od 5.5.1945 Tuřany, od 7.5.1945 Brno, od června 1945 Крумово v Bulharsku.
                                178 гиап s Lavočkiny, Rákóczi, od 2.12.1944 Visnek?, od 11.12.1944 Tóalmás, od 16.1.1945 Alag (Alagivilla?), od 31.3.1945 Vel. Pesik?,  od 1.4.1945 Želiezovce, od 5.4.1945 Szarvas, od 18.4.1945 Sološnica, od 29.4.1945 Ringelsdorf, od 7.5.1945 Tuřany, od června 1945 Граф-Игнатиево v Bulharsku).
                                179 гиап s Lavočkiny, Alagivilla?, od 30.3.1945 Želiezovce, od 4.4.1945 Szarvas, od 18.4.1945 Sološnica, od 26.4.1945 (Niederabsdorf) Ringelsdorf, od 8.5.1945 Měnín, od června 1945 София Враждебна v Bulharsku.

 

                218 бомбардировочная авиационная дивизия Přehled bojové činnosti 12/1944, 4/1945 , 5/1945 .
                штаб – Kecskemét město, od 1.4.1945 Kispesti, od 7.4.1945 Győr, od 18.4.1945 Sládkovičovo-Vežký Diosek MAPA.
                                  48 бап – Kecskemét, od 1.4.1945 Vecsés, od 7.4.1945 Győr, od 18.4.1945 Szarvas
                                452 бап – Kecskemét, od 1.4.1945 Vecsés, od 7.4.1945 Győr, od 18.4.1945 Szarvas
                                453 бап – Rakci?, od 1.4.1945 Budaörs, od 7.4.1945 Babolnapuszta, od 18.4.1945 Košúty Podrobnosti o pluku.

 


                312 ночная легко-бомбардировочная авиадивизия 5/1945 . MAPA. Deník bojové činnosti 12/1944, 1/1945, 2/1945, 3/1945, 4/1945, 5/1945.
                штаб – od 12.1.1945 Tereske, Pl᚝ovce (okres Levice), Gbely (okres Skalica), od 8.5.1945 Těšany (okres Brno-venkov)
                                392 нлбап – Irsa?, od 31.12.1944 Harast (Tura), od 22.1.1945 Mohora, od 1.4.1945 Starý Hrádok (Ovárky) (okres Levice)), od ?.4.1945 Pusté Úžany (Pustý Fedýmeš) (okres Galanta), od 21.4.1945 Kúty (okres Senica), od 8.5.1945 Kobylnice (okres Brno-venkov)
                                930 нлбап – od 21.12.1944 Csány, od 14.1.1945 Janoš Pusta?, Érsekvadkert (slovensky Vadkert), od 25.3.1945 Tupá-Chorvatice (Tompa) (okres Levice), od 1.4.1945 Selice (okres Šala), od 7.4.1945 Čakany (okres Dunajská Streda), od 23.4.1945 Cunín (okres Skalica), 8.5.1945 Unkovice (okres Brno-venkov)
                                992 нлбап –  od 21.12.1944 Csány, od 14.1.1945 Janoš Pusta?, Čereg?, Érsekvadkert (slovensky Vadkert), od 29.3.1945 Tupá-Chorvatice (Tompa) (okres Levice), od 3.4.1945 Rastislavice (G. Dv. Degeši) (okres Nové Zámky), od 9.4.1945 Slovenský Grob (okres Pezinok), od 27,4,1945 Kátov (okres Skalica), od 10.5.1945 Rozařín (okres Brno-venkov)


Samostatné:

                                511 орап s letouny Pe-2R (Pe-3) – штаб Sokodor?, Kecskemét, od 29.3.1945 Vecsés, od 9.4.1945 Győr, od 20.4.1945 Vajnory Foto. S průzkumnými letouny ŤПе-2-разведчикť (Пе-2Р).

                                207 окрап s letouny Il-2KR, Jak-9 a Po-2 – Alagivilla? (severní část Budapest), od 31.3.1945 Ke, od 5.-6.4.1945 Nemecký Grob (Vežký Grob), od 10.-11.4.1945 Jablonica, od 17.-18.4.1945 Kuchyňa, od 8.-9.5.1945 Brno MAPA. Zdroj. Артиллерийские эскадрильи в бою.

                                95 трап (95-й тап) (95-й транспортный авиационный полк 5 Воздушной армии) s transportními letouny DC-3 či Li-2.

                                44 оап ГВФ S transportními letouny DC-3 či Li-2.

                                85 санап (85-й отдельный санитарный Будапештский авиационный полк) s letouny Po-2 pro odsun raněných.

                                1001 санап s letouny Po-2 pro odsun raněných.

                                714 оапс se spojovacími letouny Po-2

, .

Od severu na jih postavení armád (vševojskových a tankové) či jezdecko mechanizované skupiny a jejich spojovací eskadrily (pluk).
40-я армия 448-я отдельная армейская авиационная эскадрилья связи s letouny Po-2
27-я армия do února 1945 561-я отдельная армейская Трансильванская авиационная эскадрилья связи s letouny Po-2
53-я армия Отдельная армейская авиационная эскадрилья связи 53 Армии s letouny Po-2
1-я гвардейская конно-механизированная группа 411-я отдельная армейская авиационная эскадрилья связи s letouny Po-2
7-я гвардейская армия 578-я отдельная армейская авиационная эскадрилья связи s letouny Po-2
46-я армия 452-я отдельная армейская авиационная эскадрилья связи s letouny Po-2
6-я гвардейская танковая aрмия od 17.4.1945 207 гоапс s letouny Po-2
9-я гвардейская армия od 7.5.1945 375-я отдельная авиационная эскадрилья связи s letouny Po-2


Útoku na jižní Moravu se účastnily:

3. ukrajinský front maršála Tolbuchina a 17-я воздушная армия

Sestřely německých a sovětských stíhaček na jižní Moravě.

 

10-й штурмовой Одесско-Венский авиационный корпус

        136-я штурмовая Нижнеднестровская ордена Суворова авиационная дивизия, Pápa, od 4.4.1945 Fertőszentmiklós, od 11.4.1945 Sankt Margarethen im Burgenland, od 24.4.1945 Hetzendorf(?)

                            210 шап, Pápa, od 4.4.1945 Röjtökmuzsaj, od 11.4.1945 Trausdorf an der Wulka, od 11.4.1945 Leberkrojc(?)

                            715 шап, Taszár, od 4.4.1945 Röjtökmuzsaj, od 11.4.1945 Trausdorf an der Wulka, od 24.4.1945 Fischamend Dorf(?)   + 7.5.1945 Miroslav (okres Znojmo). 

                            989 шап Pápa, od 4.4.1945 Röjtökmuzsaj, od 11.4.1945 Trausdorf an der Wulka, od 11.4.1945 Leberkrojc(?)

        306-я штурмовая Нижнеднепровская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия

                            672 шап 25.4.1945 bombardoval u Brna. Zdroj.

                            951 шап

                            995 шап

        295-я истребительная Новомосковская Краснознаменная ордена Кутузова авиационная дивизия

                31 иап s La-7, Fotofoto1, foto2, foto3

                116 иап s La-5

                164 иап s La-7    

                                            418-я отдельная авиационная эскадрилья связи

 

        288-я истребительная Павлоградско-Венская Краснознаменная ордена Суворова авиационная дивизия, Münchendorf (divize podřízena přímo pod 17-я воздушная армия).

                        611 иап s Jaky

                        659 иап s Jaky

                        866 иап s Jaky

                        897 иап s Jaky

 

        194-я истребительная авиационная дивизия, (divize podřízena přímo pod 17-я воздушная армия).

                        56 иап s Jak-3

                        530 иапs La-7

                        848 иап s La-7

 

Západně Szombathely:

       189-я штурмовая Нижнеднестровская ордена Суворова авиационная дивизия

                            615 шап, Vát

                            639 шап, Söpte

                            707 шап, Vát

 

V Jugoslávii bojovaly:

        10-я гвардейская штурмовая Воронежско-Киевская Краснознаменная орденов Суворова и Кутузова авиационная дивизия. Deník divize.

                            165 гшап

                            166 гшап

                            167 гшап

        236-я истребительная Львовская Краснознаменная авиационная дивизия, (divize podřízena přímo pod 17-я воздушная армия). Deník divize.

                        117 гиап s Jaky

                        168 гиап s Jaky

                        267 иап s Jaky

 

 

        244-я бомбардировочная Лозовская Краснознаменная ордена Богдана Хмельницкого авиационная дивизия s A-20 Boston, St. Margarethen, (divize podřízena přímo pod 17-я воздушная армия), od července 1945 Tecuci v Rumunsku.

                        260 бап Trausdorf an der Wulka v Rakousku, od července 1945 Tecuci v Rumunsku.

                        449 бап Röjtökmuzsaj v Maďarsku, od července 1945 Focșani v Rumunsku.

                        861 бап Trausdorf an der Wulka v Rakousku, od července 1945 Tecuci v Rumunsku.

 

        262-я ночная бомбардировочная Лозовская Краснознаменная ордена Кутузова авиационная дивизия s nočními bombardéry Po-2, (divize podřízena přímo pod 17-я воздушная армия).

                                97 гнбап
                                993 гнбап
                                370 нбап

                                227 тап (pluk podřízen přímo pod 17-я воздушная армия).

 

                                282 апс (pluk podřízen přímo pod 17-я воздушная армия).

 

Samostatné:

                                39 орап

                                96 окрап


Černomořský flot:

                        13 гмрап ВВС ВМФ, s A-20G, Brno po válce 


 V podřízenosti nejvyššího velení.

                                48 горап –  ŤПе-2-разведчикť (Пе-2Р)



Dálkové bombardovací letectvo. Velitel Александр Евгеньевич Голованов.

Letouny létaly po celé Evropě hlavně v noci. (Odkazy na ruskou Wikipedii jsou nefunkční). Organizace platná od poloviny roku 1944 do prosince 1944.

1-й гвардейский авиационный корпус дальнего действия

 

2-й гвардейский авиационный корпус авиации дальнего действия

С 21 декабря 1944 года в соответствии с Постановлением ГКО СССР от 06.12.1944 г. в состав корпуса вошли:

 

3-й гвардейский авиационный корпус дальнего действия

 

4-й гвардейский авиационный корпус дальнего действия

 

5-й авиационный корпус дальнего действия

6-й авиационный корпус дальнего действия

 

7-й авиационный корпус дальнего действия

8-й авиационный корпус дальнего действия

9-й гвардейский бомбардировочный авиационный корпус


Noční dálkové letectvo - bombardovací letectvo. Jak se v prosinci 1944 přečíslovávalo, přejmenovávalo. Bez nové organizace. Kam se dopravoval náklad, parašutisté, či co se bombardovalo.

 

1-й гвардейский Смоленский авиационный корпус дальнего действия
1-й гвардейский бомбардировочный Смоленско-Будапештский авиационный корпус

        1-я гвардейская Орловская авиационная дивизия дальнего действия
        11-я гвардейская бомбардировочная Орловско-Берлинская Краснознаменная авиационная дивизия

                             2 гап дальнего действия, z 19. na 20.9.1944 noční stíhač sestřelil Il-4, Hrkáč, okres Revúca, Banskobystrický kraj
                             2 гбап

                            16 гап дальнего действия
                            16 гбап

        6-я гвардейская Сталинградская авиационная дивизия дальнего действия
        16-я гвардейская бомбардировочная Сталинградская авиационная дивизия

                            6 гап дальнего действия
                            6 гбап

                            17 гап дальнего действия, letiště Мачулищи, z 14. na 15.9.1944 noční stíhač sestřelil Il-4, Chmežnica, okres Stará źubovňa, Banskobystrický kraj
                            17 гбап

                            326 ап дальнего действия
                            326 бап

 

2-й гвардейский Брянский авиационный корпус дальнего действия
2-й гвардейский бомбардировочный Брянский авиационный корпус

        2-я гвардейская авиационная Севастопольская дивизия дальнего действия
        2-я гвардейская бомбардировочная Севастопольско-Берлинская авиационная дивизия

                            3 гап дальнего действия
                            3 гбап

                            18 гап дальнего действия
                            18 гбап

                            327 ап дальнего действия
                            327 бап

        8-я гвардейская Орловская авиационная дивизия дальнего действия
        18-я гвардейская бомбардировочная Орловско-Будапештская авиационная дивизия

                            8 гап дальнего действия
                            224 гбап

                            19 гап дальнего действия
                            19 гбап

                            329 ап дальнего действия
                            329 бап

                            26 гп ночных охотников-блокировщиков дальнего действия
                            26 гбап

 

3-й гвардейский Сталинградский авиационный корпус дальнего действия
3-й гвардейскийгвардейский бомбардировочный Сталинградский авиационный корпус

        3-я гвардейская Днепропетровская авиационная дивизия дальнего действия
        13-я гвардейская бомбардировочная Днепропетровско-Будапештская ордена Суворова авиационная дивизия

                        10 гап дальнего действия, Il-4,
                        226 гбап

                         20 гап дальнего действия, Il-4,
                        20 гбап

                        332 ап дальнего действия, Er-2
                        332 бап

        7-я гвардейская Севастопольская авиационная дивизия дальнего действия
        7-я гвардейская бомбардировочная Севастопольско-Берлинская авиационная дивизия

                        9 гап дальнего действия, Il-4,
                        9 гбап

                        21 гап дальнего действия, Il-4, B-25, 20.12.1944 bombardoval Prešov
                        21 гбап

                        328 ап дальнего действия, Er-2
                        328 бап

 

4-й гвардейский Гомельский авиационный корпус дальнего действия, od 10.6.1944 Умань, letecký most na pomoc SNP, od 23.9.1944 Винница
4-й гвардейский бомбардировочный Гомельский авиационный корпус, Винница, od 29.12.1944 Львов, od 1.2.1945 Rzeszów MAPA. Deník bojové činnosti od 1.1.1945. Souhrn za 1/1945. Souhrn za 2/1945. Souhrn za 3/1945. Souhrn za 4/1945. Souhrn za 5/1945.Bombardoval Bratislavu, Brno, Moravskou Ostravu, Znojmo, Zvolen.

s letouny B-25 Mitchell

        4-я гвардейская Брянская авиационная дивизия дальнего действия od 10.6.1944 Умань, od 23.9.1944 Калиновка
        14-я гвардейская бомбардировочная Брянско-Берлинская Краснознаменная авиационная дивизия Калиновка, od 1.1.1945 Mielec

                        13 гап дальнего действия
                        229 гбап od 1.1.1945 Newiski?    

                        15 гап дальнего действия
                        15 гбап od 1.1.1945 Mielec

                        335 ап дальнего действия, od 5.11.1944 34 гап дальнего действия
                        250 гбап od 1.1.1945 Mielec

                        27 гап ночных охотников-блокировщиков дальнего действия s letouny A-20G Boston, od 10.6.1944 Иван-Город, od 23.9.1944 Винница, od 22.12.1944 (199 гап ночных охотников-блокировщиков)
                        27 гбап s letouny A-20G Boston, Винница, od 1.1.1945 Mielec, od 3.-4.5.1945 Częstochowa - Rudniki             

         

        5-я гвардейская Гомельская авиационная дивизия дальнего действия, od 28.4.1944 Калиновка, od 23.9.1944 Roșiorii de Vede v Rumunsku
        15-я гвардейская бомбардировочная Гомельская авиационная дивизия Roșiorii de Vede v Rumunsku, od 28.1.1945 Зренянин (Ечка) v Srbsku, od 2.4.1945 Tököl

                        14 гап дальнего действия
                        14 гбап

                        22 гап дальнего действия
                        238 гбап

                        337 ап дальнего действия, od 4.6.1944 Калиновка, od 5.11.1944 35 гап дальнего действия
                        251 гбап

                       

                        341 оап дальнего действия od 23.9.1944 Умань
                        341 обап pouze denní provoz, v boji od 1.2.1945 Rzesów-Jasionka, od 1.4.1945 Poznań-Ławica

 

5-й Орловский авиационный корпус дальнего действия, letecký most na pomoc SNP.
11-й бомбардировочный Орловский авиационный корпус do 1.2.1945? (v lednu 1945 už byly podřízené divize v podřízenosti 4-й гвардейский бомбардировочный Гомельский авиационный корпус)

s letouny Lisunov Li-2 a každý pluk měl jen jeden stroj C-47, většinou neozbrojené verze

        53-я авиационная Сталинградская дивизия дальнего действия, Lvov, Čerljany, Cuniv
        53-я бомбардировочная Сталинградская авиационная дивизия, od 1.2.1945 Rzeszów, Rzesów-Jasionka, Ropčica?,

                        1 гап дальнего действия
                        1 гбап

                        3 гап дальнего действия
                        3 гбап

                        336 ап дальнего действия
                         33 бап

        54-я Орловская авиационная дивизия дальнего действия, Storonybaby a Kuroviči
        54-я бомбардировочная Орловская авиационная дивизия, Krosno, Iwonicz, (od 21.1.1945 Kševica? (35 km jihovýchodně Sedlec?), Ritvjany? (6 km jihovýchodně Stašuv?))

                        7 гап дальнего действия
                        7 гбап

                        29 гап дальнего действия
                        29 гбап

                        340 ап дальнего действия
                        340 бап, z 26. na 27.3.1945 noční stíhač sestřelil Li-2 u obce Mokrá (okres Brno-venkov) 

 

6-й Донбасский авиационный корпус дальнего действия
6-й Донбасский бомбардировочный авиационный корпус

        50-я Крымская авиационная дивизия дальнего действия
        50-я бомбардировочная Крымская Краснознаменная авиационная дивизия

                        5 гап дальнего действия
                        5 гбап

                        24 гап дальнего действия
                        240 гбап

        9-я гвардейская Донбасская авиационная дивизия дальнего действия
        22-я гвардейская бомбардировочная Донбасская Краснознаменная авиационная дивизия

                        4 гап дальнего действия
                        220 гбап

                        11 гап дальнего действия , z 22. na 23.12.1944 se srazili dva noční bombardéry Li-2 nad obcí Zlatno, okres Zlaté Moravce, Nitranský kraj (197 гв. отдельный транспортный авиационный полк)
                        11 гбап

                        339 ап дальнего действия
                        339 бап

7-й Брянский авиационный корпус дальнего действия do 22.12.1944

        1-я авиационная Сталинградская дивизия дальнего действия
        1-я бомбардировочная Сталинградская Краснознаменная авиационная дивизия

                        101 а п дальнего действия, od 5.11.1944 31 гап дальнего действия
                        31 гбап

                        102 а п дальнего действия, od 5.11.1944 32 гап дальнего действия
                        32 гбап

                        334 ап дальнего действия
                        334 бап

        12-я Мгинская авиационная дивизия дальнего действия
        12-я бомбардировочная Мгинская Краснознаменная авиационная дивизия

                        12 гап дальнего действия
                        12 гбап

                        338 ап дальнего действия
                        338 бап

                        110 ап дальнего действия, od 5.11.1944 33 гап дальнего действия
                        33 гбап

 

8-й Смоленский авиационный корпус дальнего действия
19-й бомбардировочный авиационный корпус

        36-я Смоленская авиационная дивизия дальнего действия do 22.12.1944
        36-я бомбардировочная Смоленская Краснознаменная авиационная дивизия

                        28 гап дальнего действия
                        28 гбап

                        108 ап дальнего действия
                        108 бап

        45-я Гомельская авиационная дивизия дальнего действия do prosince 1943
        45-я тяжелая бомбардировочная Гомельская авиационная дивизия

                        25 гап дальнего действия
                        25 гбап

                        890 ап дальнего действия
                        890 бап

                        362 ап дальнего действия
                        362 бап

        48-я Рижская авиационная дивизия дальнего действия do 22.12.1944
        48-я бомбардировочная Рижская авиационная дивизия

                        109 ап дальнего действия
                        109 бап

                        455 ап дальнего действия, od 19.8.1944 30 гап дальнего действия
                        30 гбап

                        330 ап дальнего действия
                        330 бап

 

9-й гвардейский авиационный корпус ВДВ
9-й гвардейский бомбардировочный авиационный корпус

        19-я гвардейская транспортная авиационная дивизия

                        208-й гвардейский авиационный полк

                        209-й гвардейский авиационный полк

                        210-й гвардейский авиационный полк

         20-я гвардейская транспортная авиационная дивизия

                        49-й гвардейский авиационный полк

                        50-й гвардейский авиационный полк

        21-я гвардейская транспортная авиационная дивизия

                        51-й гвардейский тяжелый авиационный полк

                        52-й гвардейский тяжелый авиационный полк

                        138-й гвардейский тяжелый авиационный полк

                   2849-й головной авиационный склад 


Od 6.12.1944 18-я воздушная армия

1-й гвардейский бомбардировочный авиационный корпус (второго формирования)

2-й гвардейский бомбардировочный авиационный корпус (второго формирования)

               179-й истребительный авиационный Ярославский ордена Суворова полк (с 31.05.1946 г. по 1948 г.)

 

3-й гвардейский бомбардировочный авиационный корпус (авиации дальнего действия)

4-й гвардейский бомбардировочный авиационный корпус (авиации дальнего действия)

                341-й отдельный бомбардировочный авиационный полк (В-25)