2. letecký pluk

Letecký pluk 12

Letecký pluk 2

Letecký pluk 2 "Těšínský"

15.12.2017

2. československý stíhací letecký pluk / 2-й чехословацкый истребительный авиационный полк se k 1.8.1945 v Praze- Letňanech přeznačil na 2. letecký pluk v sestavě vytvořené 4. ld.

Velitelem byl jmenován mjr. let. Ivan Haluzický.

Označení letounů pluku: velitelský roj EW, 1. letka OP, 2. letka GZ a 3. letka HY.

3.8.1945 byl vydáno nařízení k přesunu 4. letecké divize na Slovensko. 

22.8.1945 přesun do Piešťan. Odstartovalo 15 letounů.

23.8.1945 přesun do Piešťan. Odstartovalo dalších 15 letounů.


23.8.1945 nehoda škpt. let. Teodora Obucha na La-5FN u obce Veľké Orviště.

K 28.10.1945 přejmenován na Letecký pluk 12.

K 16.11.1945 bylo přiděleno krycí číslo VÚ 2296.

8.1.1946  šrtm. František Hanovec a kpt. Vilo Gábriš, po namontovaní knipla z La-5FN do Po-2.8612 bol stroj neovládateľný. Havária.

Štart k vyhľadaniu iného havarovaného Po-2.

K 22.1.1946 přejmenován zpět na Letecký pluk 2.

26.2.1946 nehoda La-5FN "23" při přistání. Pilot rtm. Michal Jánoš bez zranení .

 

,

,

Marta Pavlíková ,

. Gonzo.

15.4.1946 nehoda Ar 96B.107 (C-2), kpt. letectva Viliam Gábriš, František Cyprich, pri pristátí aeroplán ušiel zo smeru, prasknutý čap podvozku, poškodený podvozok, pravé krídlo, vrtuľa, opravený v Trenčíne.

24.4.1946 lietadlo La-7.45212611 "11", rtm. Štefan Ocvirk pri pristátí ušiel zo smeru, poškodené ľavé krídlo, podvozok, vrtuľa, aeroplán zrušený.

K 21.1.1947 měl pluk ve stavu 7 letounů La-5FN, 23 kusů La-7, dva La-5UTI, jeden letoun C-1, jeden letoun C-2 a jeden letoun C-5.

K 12.3.1947 měl pluk ve stavu čtyři letouny La-5FN (S-95), 22 kusů La-7 (S-97), čtyři letouny C-2, dva letouny C-4/C-104 a jeden letoun C-5.

8.1.1946 pri Novom Meste nad Váhom kuriérne lietadlo Polikarpov Po-2.2357 pristálo na poli pre poruchu prívodu paliva, prevezený do Trenčína k oprave, pre nedostatok náhradných súčiastok (vrtuľa, motor, ostruha) bol disponovaný na jeseň 1946 do Kunovíc. Po oprave znovu u LP 2 v Piešťanoch , neskoršie vyradený ako civilný OK-XE.

---------- 25.2.1948 prezident Beneš dokončil předání moci komunistům ----------

3.3.1948 rozkazem prezidenta republiky byl pluku udělen čestný název Těšínský.

K 6.3.1948 byl k LP 2 prozatímně začleněn LP 1, ale krátce nato byl LP 2 rámcován.

Piloti přešli k LP 44.

V létě 1948 byl zrušen.