Dar na provoz webu můžete poslat na účet 2000606220 / 2010.

Letka 43

07.09.2019

1.10.1931 ve Kbelích vznikla Letka 43, P. Podléhala Leteckému pluku 6 .

Od listopadu 1932 podléhala Druhé peruti leteckého pluku 6 .

V prosinci 1933 se Boris Dragoun stává již v hodnosti podplukovník velitelem Druhé perutě leteckého pluku 6. Dne 7.2.1934 přehlédl při přistání se strojem Š 131.2 stojící stříbrný E 41.9 s posádkou čet. Pařík a čet. Ovčáčík a vrazil do nich. Dragounův stroj patřil Letce 43. Opět vyvázl bez vážnějších následků.

Od září 1934 podléhala Třetí peruti leteckého pluku 1 .

Video - cvičení čs. letců v roce 1935. Letoun Avia Ba 33 "P1".

 

Nedatované fotografie (Pilotní škola stíhací 1937 v Hradci Králové, Letka 43 a po 1.9.1937 Letka 31) (?)

Letec Karel Hrabaň , hel336.jpg (465392 bytes). Kdy? Nehoda v Pardubicích 1936 hel340.jpg (108949 bytes). 1936 hel342.jpg (107342 bytes). Absolventi Pilotní školy stíhací 1937 v Hradci Králové hel345.jpg (835240 bytes). Květnová "mobilizace" (?) hel335.jpg (145813 bytes), hel337.jpg (81409 bytes), hel343.jpg (124677 bytes). Vlevo Josef Stehlík hel334.jpg (76894 bytes), Hraban, Soukeník a Fic hel338.jpg (88251 bytes), v pozadí stíhačky Letky 31 hel339.jpg (78012 bytes), Jícha, Stehlík,Smolík, Králík, Čáp, Drbohlav, František, Vybíral, Hlaďo hel344.jpg (84477 bytes). Mobilizace 1938 (?) hel341.jpg (75502 bytes)? Kdy a kde?

 

1.9.1937 se přejmenovala na Letku 31.



1.9.1937 se Letka 31 v Hradci Králové přejmenovala na Letku 43, E, bílé zabarvení vrtulového kužele. Podléhala Druhé peruti leteckého pluku 4 .


13.1.1938 přesun do Kbel. Velitel škpt. let. Václav Kocourek.

8.3.1938 poblíž Čelákovic se zřítil letoun B 534.106. Letec svob. p.l.  Karel Čáp se zachránil pomocí padáku. Letecká badatelna.


14.9.1938 přesun na polní letiště Cvrčovice.

24.9.1938 se Letka 43 začlenila do sestavy Mobilisačního tělesa 604 jako součást mobilizovaného útvaru 604-A-8. Krycí jméno Barák. Vznikla Letka 43. Velitel škpt. let. Václav Kocourek. Podléhala II. peruti leteckého pluku 4, velitelství.

Od 27.9.1938 podléhala veliteli Velitelství letectva I. armády.

Velitelství I. armády podléhaly i jednotky letectva, v jejichž čele stál brigádní generál Karel Janoušek.

Jednotky přidělené pozemním formacím
 
Skupina bojového letectva I. armády
Obvod teritoriální obrany proti letadlům "A" (formace podřízená letectvu I. armády, ale s hlavním určením k protiletecké obraně Prahy).

 

---------- 30.9.1938 prezident Beneš zlomil národu páteř ----------


5.10.1938 se přesunula do Kbel.


28.10.1938 se přesunula do Nitry. Střežila hranici v prostoru východně Váhu až po silnici Pliešovce - Senohrad - Litava - Čebovce a k soutoku Ipoĺy s Krtíšem.


9.11.1938 se přesunula do Kbel.

10.11.1938 byla Letka 43 demobilizována.