1. letecká divize

12.07.2019

 

K 28.10.1945 vzniklo velitelství 1. letecké divize VÚ 2226. Velitel plk let. Jan Klán. Podřízena Velitelství letectva 1. oblasti v Praze.

K 28.10.1945 se No. 310 (Czechoslovak) Squadron RAF ve Kbelích s letouny Supermarine Spitfire L.F. Mk. IXE stala základem nově vytvořené 1. letecké divize (tvořil ji Letecký pluk 1 a Letecký pluk 2).

helo5589.jpg (271159 bytes) Po-2 "AZ-5".

17.12.1945 npor. v. z. Bořivoj Šmíd, v letounu Spitfire "TE 563" "NN-O", zabil na přívozu přes řeku Labe ve Velkých Žernosekách dva třináctileté chlapce, Herberta Guderu a Jiřího Dvořáka. Poškozený letoun pokračoval v letu směrem k Litoměřicím, kde pilot provedl nouzové přistání do terénu. Letecká badatelna. Z kterého pluku?

17.12.1945 se zřítil v Praze-Hloubětíně kpt. Václav Šlouf s letounem Spitfire LF Mk. IXE "TE 571" "NN-F". Letecká badatelna. Z kterého pluku?

K 22.1.1946 byl LP 1 přečíslován na Letecký pluk 10 a LP 2 přečíslován na Letecký pluk 12.

K 1.8.1946 u divize zřízena Cvičná letka 1.

K 12.3.1947 ve stavu divize byl letoun C-2, C-4, C-5, dva U-2 (Po-2) a tři letouny C-8 (od června 1947 označení C-5 přeznačeno na K-65, U-2 na K-62 a C-8 na K-68).

Od dubna 1947 odvelení techniky do LVA.

Od 1.8.1947 podřízena nově zřízeného velitelství I. leteckého sboru

CL 1 přešla do sestavy leteckého sboru. 

Od té doby bylo asi velitelství divize rámcováno.

---------- 25.2.1948 prezident Beneš dokončil předání moci komunistům ----------

6.3.1948 bylo nařízeno úplné rámcování velitelství divize zároveň s rámcováním velitelství I. LS.

K 15.3.1948 bylo zrušeno velitelství 1. letecké divize.