Letecký pluk 2

Letecký pluk 12

15.01.2017

K 28.10.1945 se No. 310 (Czechoslovak) Squadron RAF ve Kbelích s letouny Supermarine Spitfire L.F. Mk. IXE stala základem nově vytvořené 1. letecké divize (tvořil ji Letecký pluk 1 a Letecký pluk 2).

Letecký pluk 2 VÚ 2216 4678 vznikl z letky B. Prvním velitelem LP 2 byl mjr. let. František Vancl. V době zřízení byl pluk rámcovaný - pouze velitelství a jedna letka.

V polovině ledna 1947 měl pluk osm letounů Spitfire, z nichž jeden sloužil pro velitelství 1. ld.

K 22.1.1946 byl LP 2 přečíslován na Letecký pluk 12.

, .

17.7.1946 nehoda u PPK Kbely. Vysazení motoru po vzletu letounu Spitfire "TE 572" "DZ-3" od LP 12. Npor. let. v záloze Josef Sokol zahynul. Letecká badatelna.

3.12.1946 u obce Lomnice nad Popelkou (okres Semily) zřícení letounu Spitfire "TE 562" "CX-1". Mjr. let. František Truhlář zahynul při akrobacii nad svým bydlištěm. Letecká badatelna.

K 12.3.1947 měl pluk pět letounů Spitfire a jeden letoun C-8.

V létě 1947 přešly letouny Spitfire do Vojenské letecké akademie v Hradci Králové.

Letecký pluk 12 byl rámcován.

---------- 25.2.1948 prezident Beneš dokončil předání moci komunistům ----------