Dar na provoz webu můžete poslat na účet 2000606220 / 2010.

Letka 45

14.11.2019

1.10.1937 ve Vajnorech vznikla Letka 45, N, žluté zabarvení vrtulového kužele. Podléhala Třetí peruti leteckého pluku 3 .


V lednu 1938 přesun do Piešťan.

8.2.1938 u obce Trnávka (okres Pardubice) vysazení motoru a nouzové přistání Avie B 534.158 "N3". Pilot velitel letky kpt. let. Josef Duda. helo7936.jpg (75483 bytes)


14.9.1938 přelet do Nitry. Velitel škpt. let. Josef Duda

24.9.1938 byla Letka 45 zařazena do Mobilisačního tělesa 603 jako mobilizovaný útvar 603-A-14. Vznikla Letka 45. Krycí jméno Juraj. Velitel škpt. let. Josef Duda, od 28.9.1938 por. let. Stanislav Fejfar, od 13.10.1938 škpt. let. Josef Duda, od 7.11.1938 por. let. Stanislav Fejfar a od 16.11.1938  škpt. let. Josef Duda. Podléhala V. peruti leteckého pluku 3.

Velitelství IV. armády podléhaly i jednotky letectva, v jejichž čele stál plukovník letectva František Sazima.

Jednotky přidělené pozemním formacím
 
Skupina bojového letectva IV. armády
 

28.9.1938 přesun do Vnorov (okres Hodonín).

---------- 30.9.1938 prezident Beneš zlomil národu páteř ----------


5.10.1938 přesun do Nitry.

Od 16.11.1938 podřízena veliteli Velitelství letectva III. armády.


30.10.1938 přesun do Trhoviště (okres Michalovce).


5.11.1938 přesun do Spišské Nové vsi.


16.11.1938 přesun do Piešťan.

1.12.1938 byla Letka 45 demobilizována.

 

17.1.1939 v 17.59 hod. nehoda por. let. Stanislava Fejfara na letounu B.534.260 (ze stavu Letky 49). Při nočních okruzích se objevila mlha. Tvrdé přistání do 10 cm sněhu. Letoun se postavil na hlavu.

3.2.1939 v 14.10 hod. nehoda letounu Š.328.184 od Letky 12. Posádka pozorovatel por. let. František Novák od Letky 45 a pilot slob. Ladislav Krejčík přistáli do oraniště na hlavu u obce Veľký Šariš. Na fotoletu vysadil motor.

14.3.1939 se Letka 45 v Piešťanech stala součástí slovenského letectva jako Letka 45. Vyzbrojena letouny Avia B.534.

helo6146.jpg (472987 bytes)