3. sbor PVOS Žatec VÚ 8271

28.10.2016

K 1.9.1961 (fakticky 20.7.1961) vznikl z velitelství 3. sld velitelství 3. s PVOS, který patřil pod 7. A PVOS. V červenci 1961 vznikl pro přepravu funkcionářů štábu i velitelský roj VÚ 8271/RJ.

Pod 3. sPVOS přešel od 1. sld 1. slp a 4. slp, a od 3. sld 11. slp.

Velitel plk. gšt. Opletal Adolf. 

Součásti velitelství sboru: velitelské stanoviště sboru Větrušice, provozní prapor, 23. prapor spojení  Žatec VÚ 4459, velitelský roj VÚ 8271/RJ, 23. opravna České Budějovice.

Podřízené "bojové" útvary svazku:

Stíhací letectvo: 

na letišti Planá u Č.B 1. slp “Zvolenský“, 1. letištní prapor a 6. prapor PZN/RTZ

na letišti Pardubice jen do r. 1964, 4. slp, 6. letištní prapor a 22. prapor PZN/ RTZ

na letišti Žatec 11. slp, 23. letištní prapor a 5. prapor PZN/ od 1.10.1963 jako 5. prapor RTZ.

1.9.1962 u letištních praporů zřízené  letištní a PZN "S" roty

Radiotechnické vojsko:

1. protiradiotechnická rota „L“

51. radiotechnický prapor Chomutov /Lažany NS1/

52. radiotechnický prapor /od 1.9.1962-Dobřany/ Stod NS2/

53. radiotechnický prapor Č. Budějovice/Třebotovice NS3/

54. radiotechnický prapor Opatovice/Nepolisy NS4/

Protiletadlové dělostřelectvo a protiletadlové raketové vojsko:

71. protiletadlová raketová brigáda Praha

161. protiletadlový dělostřelecký pluk  Stará Boleslav /zrušen 1.9.1962/

182. protiletadlový dělostřelecký pluk  Most /zrušen 1.9.1963/

185. protiletadlový dělostřelecký pluk “Karpatský“ Dobřany  /1.9.1962 reorganizován na 185. plrb/185. protiletadlová raketová brigáda Dobřany /od 1.6.1963 Kralovice/.

Velitelem byl od 13.5.1962 plk. Ing. Hájek Emil.

K 1.9.1964 od 3. sPVOS byl převeden 4. slp k 1. sld.

Velitelem byl od 3.7.1965 genmjr. Kopnický Ondrej.

Velitelem byl od 14.11.1967 plk. gšt. Ing. Kabíček Miroslav. ITP pplk. Ing. Stanislav Babica. NSL pplk. J. Kastl.

---------- Okupace 21.8.1968 ----------

1.10.1968 vznikla z velitelského roje 3. velitelská letka VÚ 6908, 3. provozní prapor VÚ 2763.

Datum zrušení 3. sPVOS je 31.8.1969, reorganizace 1.9.1969 na 3. divizi PVOS VÚ 8271.

 

Zpracoval Stanislav Vystavěl.