3. divize PVOS Žatec VÚ 8271

28.10.2016

3. sbor PVOS se přejmenoval k 1. září 1969 na 3. divizi PVOS. Velitelem 3. d PVOS byl plk. gšt. Ing. Miroslav Kabíček.

3. velitelská letka do roku 1974. 

Velitelem byl od 3. října 1969 byl genmjr. Ing. Jan Rotrekl.

3. velitelská letka byla v roce 1974 zrušena. Poté opět 3. velitelský roj.

V roce 1989 patřil pod 3. d PVOS 1. slp v Českých Budějovicích a 11. slp v Žatci.

---------- Převrat 17.11.1989 ----------

K 1. květnu 1990 vzniká nové Velitelství letectva a PVOS, které je dislokováno ve Staré Boleslavi. Pod toto velitelství patří 1. smls v Hradci Králové, 3. dlp Kbely, 2. d PVOS Brno a 3. d PVOS Žatec.

Velitel 3. d PVOS v roce 1990 byl plk. Štefan Gombík. Pod 3. d PVOS k 3. červnu 1990 přešel 5. slp.

K 1. květnu 1991 vzniká nové Velitelství letectva a PVO, které je dislokováno ve Staré Boleslavi. Pod toto velitelství patří 1. smls v Hradci Králové, 3. dlp Kbely, 1. dPVO Sliač, 2. dPVO Brno a 3. divize Žatec.

Zpracoval Stanislav Vystavěl.