Dar na provoz webu můžete poslat na účet 2000606220 / 2010.

Letka 42

07.09.2019

1.9.1937 v Hradci Králové vznikla Letka 42, D, světle zelené zabarvení vrtulového kužele. Podléhala První peruti leteckého pluku 4 .


13.1.1938 přesun do Kbel.


14.9.1938 přesun na polní letiště ve Dvoře Netluky (okrtes Hlavní město Praha). Velitel npor. let. Jaroslav Hlaďo.

24.9.1938 byla Letka 42 začleněna do sestavy Mobilisačního tělesa 604 jako součást mobilizovaného útvaru 604-A-5. Vznikla Letka 42. Krycí jméno Orel. Velitel npor. let. Jaroslav Hlaďo. Podléhala I. peruti leteckého pluku 4, velitelství.

Od 27.9.1938 podléhala veliteli Velitelství letectva I. armády.

Velitelství I. armády podléhaly i jednotky letectva, v jejichž čele stál brigádní generál Karel Janoušek.

Jednotky přidělené pozemním formacím
 
Skupina bojového letectva I. armády
Obvod teritoriální obrany proti letadlům "A" (formace podřízená letectvu I. armády, ale s hlavním určením k protiletecké obraně Prahy).

---------- 30.9.1938 prezident Beneš zlomil národu páteř ----------


5.10.1938 se přesunula do Kbel.

22.10.1938 byla Letka 42 demobilizována.

10.11.1938 z Kbel  ulétl des. Ondřej Janata s letounem B.534 "D10" . Nouzově přistál u obce Paluzza (Provincie Udine, region Furlansko-Julské Benátsko, Itálie). Letoun zničen. MAPA. Úlety českých a slovenských pilotů.

 

27.8.1940 ex-velitel Letky 42 Jaroslav Hlaďo s B.534.124 ulétl z továrního letiště v Kunovicích do Stanislawówa (dnes Івано-Франківськ) v SSSR. MAPA. Úlety českých a slovenských pilotů.