Dar na provoz webu můžete poslat na účet 2000606220 / 2010.

Letka 41

07.09.2019

Vyrobené Škody D.1 byly dodatečně doplněny vzpěrami VOP po nehodě, která se udála 22.8.1928 nad Mělníkem stroji Škoda D.1.12 od Letky 36. Díky tomu byly všechny letouny staženy do továrny Avie, kde byly posíleny ocasní plochy a přidány vzpěry VOP. (?)

26.6.1929 byla Škoda D.1.10 zrušena při nehodě četaře Doubka při přistání na letišti Kbely, kdy narazila do Ab.11.8. (?)

28.9.1929 letecký den MLL u obce Roztoky u Jilemnice. Nehoda letounu Avia B 21.105. Polní pilot desátník František Červený od Letky 41 zahynul. Pomník. (?)

Od října 1929 měl Letecký pluk 4 barevný plukovní znak .

1.10.1929 se Letka 38 ve Kbelích přejmenovala na Letku 41, I, červené zabarvení vrtulového kužele. Podléhala Třetí peruti leteckého pluku 4 .

Od 8.1.1930 do 18.11.1930 upravené letouny Škoda D 1 přicházely postupně zpět do služby u Letky 41.

Velitel letky škpt. Kňažikovský.

Ve výzbroji měla 10 letounů Avia BH 21. Podrobnosti

11.10.1930 se zabil škpt. Ivan Kňažikovský (psáno i Knjažikovskij), porucha konstrukce letounu Avia BH 21.132 při akrobacii, dopad do kasáren.

V roce 1930 letěli des. Červený s četařem Primerem v letounech Avia BH 21 do Kruhu u Chrudimi, při zpáteční cestě se letoun des. Červeného zřítil a ten zahynul. Kde?

23.4.1931 nehoda Škody D.1.16 "I5" v Hradci Králové.


V září 1931 přesun do Hradce Králové.

23.3.1934 se zabil čet. Josef Doležal na letounu Škoda D 1.2 "I9" od Letky 41. Při akrobacii se roztrhla pravá nosná plocha. Dopadl u Ruseku. Podrobnosti. Letecká badatelna.

Od září 1934 podléhala Druhé peruti leteckého pluku 4 .

Trupové označení F.


V lednu 1938 přesun do Kbel. Podléhala První peruti leteckého pluku 4 .

Trupové označení B.


14.9.1938 přesun na polní letiště Horní Měcholupy (okres Hlavní město Praha). Velitel škpt. let. Karel Sojček.

24.9.1938 byla Letka 41 začleněna do sestavy Mobilisačního tělesa 604 jako součást mobilizovaného útvaru 604-A-4. Vznikla Letka 41. Krycí jméno Kukačka. Velitel škpt. let. Karel Sojček. Podléhala I. peruti leteckého pluku 4, velitelství.

Od 27.9.1938 podléhala veliteli Velitelství letectva I. armády.

Velitelství I. armády podléhaly i jednotky letectva, v jejichž čele stál brigádní generál Karel Janoušek.

Jednotky přidělené pozemním formacím
 
Skupina bojového letectva I. armády
Obvod teritoriální obrany proti letadlům "A" (formace podřízená letectvu I. armády, ale s hlavním určením k protiletecké obraně Prahy).

---------- 30.9.1938 prezident Beneš zlomil národu páteř ----------


5.10.1938 se přesunula do Kbel.

22.10.1938 byla Letka 41 demobilizována.