6. letecká divize VÚ 8948

28.10.2016

1.2.1946 vzniklo na záklaNo. 311 (Czechoslovak) Squadron RAF v zapůjčené budově v Havlíčkově Brodě rámcové velitelství 6. ld VÚ 8948. Velitel pplk. let. Josef Šnajdr.

Velitelský roj 6. ld měl letoun C-2 "JR", na kterém bylo zahájeno létání koncem února 1946.

Později přibyl letoun C-5, ale oba byly během roku 1946 nahrazeny dvěma letouny C-8.

Letecký pluk 24 vznikl 1.2.1946, kdy došlo ke zřízení jeho první letky. Pluk sídlil v Plzni.

Letecký pluk 25 vznikl 1.2.1946, kdy došlo ke zřízení jeho první letky. Pluk sídlil v Havlíčkově Brodě.

30.4.1946 se velitelství 6. ld přesídlilo do budov na letišti.

Oba pluky byly oficiálně zřízeny k 1.5.1946.

V březnu 1947 se velitel divize spolu s několika dalšími příslušníky podřízených pluků podíleli na bombardování ledových bariér na Dunaji pod Bratislavou.

K 1.8.1947 přešla divize do podřízenosti velitelství II. LS.

2.8.1947 obdržela divize od prezidenta republiky prapor 311. čs. perutě RAF, který veliteli divize v Plzni slavnostně předal v zastoupení prezidenta generál Satorie

---------- 25.2.1948 prezident Beneš dokončil předání moci komunistům ----------

10.4.1948 bylo nařízeno úplné rámcování velitelství 6. letecké divize a velitelství LP 24. Rámcové velitelství převzalo velitelství II. leteckého sboru.

Všechny letecké jednotky v Čechách přešly pod 2. ld.