32. letecký pluk

32. letecký bitevní pluk

32. bitevní letecký pluk VÚ 1110

25.02.2017

1.10.1952 byl založen 32. letecký pluk na letišti v Brně, s nadřízeným velitelstvím 34. ld. Prvním velitelem 32. lp byl ustanoven  mjr. let. Šena Jaromír. Bojová zástava udělena 5.10.1952.

V letech 1952-53 byl používán název 32. letecký bitevní pluk.

Letouny velitelství (velitelský roj): NA-01, -02, -03, -04 (B-33); -05 (K-65)

1. letka: LM - 10 až 25 (29) helo4848.jpg (226694 bytes)

2. letka: EH - 30 až 45 (49)

3. letka: SB - 50 až 65 (69)

4. letka: MD - 70 až 85 (89)

Letoun B-33 ev. č. 47 s trupovou značkou "EH-31" havaroval u obce Komořany. Osádka i letoun patřili do stavu 32. lbip Brno.

Video z roku 1953 - Modrý den.


V dubnu 1954 redislokován na letiště v Trenčíně. Jeho výzbrojí byl "KOMBAJN" - B-33/CB-33.

Od 1.11.1954 název 32. bitevní letecký pluk.

Pluku pak velel mjr. Sedlář Jiří, od 10.1956 mjr. Dolák Milan.

Po zrušení 34. bild  v srpnu 1958 bylo u pluku  68 ks B-33 a 12 CB-33.

32. bilp s 27. lpr a 14. pr pzn na letišti v Trenčíně byl předán do podřízenosti 46. bold.

Velitelem 32. bilp byl od 8.1958 mjr. Dostalík Bohumil.

Nařízením VL aPVOS č. j. 003038 z 13.6.1960 byl 32. bilp zrušen k 30.7.1960.

Na jeho základech vznikl k 1.10.1960 v podřízení  LU 3. lšp.

 

Odkazy: L+K 5/04

Zpracoval Stanislav Vystavěl