Dar na provoz webu můžete poslat na účet 2000606220 / 2010.

Letka 61

07.09.2019

1.8.1928 ve Kbelích vznikla Letka 61, F. Podléhala První peruti leteckého pluku 1 .

helo5524.jpg (571320 bytes) V popředí letouny Cvičné letky leteckého pluku 1 M, za nimi letouny Letky 61 F.

Od 16.10.1928 velitel František Malkovský. Do 31.12.1928. Od 15.9.1929 do své smrti v Karlových Varech 8.6.1930.

Od října 1929 měl Letecký pluk 1 barevný plukovní znak .


V lednu 1938 přesun do Hradce Králové. Velitel mjr. let. Antonín Grössler. Vyzbrojena letouny Aero A 100.

V dubnu 1938 přeškolení na letouny Avia B 71 ve Kbelích.

Příchod letounů Avia B 71.

24.9.1938 byla Letka 61 zařazena do Mobilisačního tělesa 601 jako mobilizovaný útvar 601-A-8. Vznikla Letka 61. Krycí název Tatar. Velitel mjr. let. Antonín Grössler, od 9.10.1938 npor. let. Vladimír Krejčí. Podléhala veliteli Velitelství zemského letectva v Praze.


25.9.1938 přesun do Zbraslavic.

Od 27.9.1938 podléhala veliteli Velitelství letectva I. armády.

Velitelství I. armády podléhaly i jednotky letectva, v jejichž čele stál brigádní generál Karel Janoušek.

Jednotky přidělené pozemním formacím
 
Skupina bojového letectva I. armády
Obvod teritoriální obrany proti letadlům "A" (formace podřízená letectvu I. armády, ale s hlavním určením k protiletecké obraně Prahy).

---------- 30.9.1938 prezident Beneš zlomil národu páteř ----------


22.10.1938 přesun do Hradce Králové.

24.10.1938 byla Letka 61 demobilizována.

 

15.3.1939 letouny Avia B 71 a německý strážný.