Dědice

Studnice

27.02.2023

, , od prosince 1926 do 1939.

K 1.11.1935 bylo zřízeno velitelství Výcvikového tábora u Vyškova. Všechny součásti střelnice (dělostřelecká, pěchotní a letecká) byly budovány velmi intenzivně, aby mohly co nejdříve sloužit výcviku vojenských jednotek na střední Moravě.

1.1.1937 vzniklo velitelství Letecké střelnic Studnice. Velitelství se nacházelo v Dědicích. Velitel št. kpt. let. František Rabenstein. Velitelství střelnice, pomocná četa, skladové oddělení, dílenské oddělení, dopravní oddělení. 

Letecká střelnice se skládala ze střelnice pro střelbu na T.R. (tažný rukáv) (střelba na vzdušné cíle), střelnice pro střelbu na P.T. (pískový terč) (střelba na pozemní cíle), střelnice pro bombardování (na bodový a liniový cíl) a letiště Studnice. Protože při výcviku v bombardování by musela letadla (s podvěšenýma pumama) startující z vyškovského letiště přelétávat státní silnici Vyškov - Prostějov, a ta by musela být z bezpečnostních důvodů uzavírána, bylo rozhodnuto vybudovat v okolí Studnice polní letiště. MAPA.

helo8753.jpg (111645 bytes) Střelnice pro střelbu na T.R. (tažný rukáv) se nacházela na východním a západním okraji vojenského prostoru. Byly to dvě linie 6,5 km dlouhé, podél kterých létala letadla, táhnoucí za sebou červenobílý rukávový terč. Linie byly na koncích vyznačené dřevěnými věžemi o výšce 36 metrů a pozemními červenobílými úhlovými šipkami 20 x 20 metrů. Protože východní linie měla sloužit i pro noční střelby, byly na vrcholcích východních věží 4 reflektory a neonová šipka. V terénu měly být linie původně vyznačené širokými průseky. Nakonec byla z důvodu pracnosti použita jednodušší varianta - v rozestupech po 500 metrech byly nad korunami stromů umístěny červenobílé "stříšky". Přesněji řečeno - na V linii dle pamětníků tyto stříšky opravdu existovaly, ovšem na Z linii lze dodnes najít na místech každé stříšky jen pětici jam, ve kterých měly být betonové patky těchto stříšek. Pro účely řízení střeleb a pozorování výsledků byly původně jen jednoduché pozorovatelny (2 stany na podsadách), které následně byly nahrazeny velkými srubovými pozorovatelnami. (Dlouho jsme se domnívali, že tyto pozorovatelny nebyly nikdy realizovány, ale pak se podařilo najít v MZA dokumenty o kolaudaci pozorovatelen, a následně za pomoci jednoho pamětníka z Nových Sadů lokalizovat umístění Z pozorovatelny).

Střelnice pro střelbu na P.T. (pískový terč) byla umístěna zhruba mezi Podivicemi a Kobylničkami v prostoru zvaném Pulkava. Z nedaleké pískovny zde bylo navezeno mnoho kubických metrů písku, a rovněž zde byly vybudovány dvě menší betonové pozorovatelny.

Střelnice pro bombardování byla umístěna v prostoru tzv. Hanácké louky (dnešní cvičiště ostrého trhání). Cvičilo se zde bombardování na bodový a liniový terč. Původně měly být výsledky bombardování vyhodnocovány z dřevěných pozorovatelen výšky 70 metrů. Pro enormní nákladnost byla nakonec zvolena výstavba pozemních betonových pozorovatelen, které díky svému atypickému vzhledu jsou lidově nazývány jako "houba" nebo "hřébek". V případě těchto pozorovatelen víme z archivních zdrojů, že jich bylo plánováno a zkolaudováno pět, ale přitom jsou známy jen tři. Zbývající dvě zatím prostě chybí...) Podrobnosti.

Polní letiště. Plánovaná výstavba.

Letecká střelnice Studnice.

---------- 30.9.1938 prezident Beneš zlomil národu páteř ----------

aa.png (466402 bytes)

Ve Zprávě MNO hlavního štábu pro parlament z 29.11.1938 je stav letišť v ČSR. Letiště, které se po provedené revisi programu dobudovávají, jakožto nezbytně nutná. Letiště určená pro potřebu leteckých střelnic. Jsou to Milovice II, Milovice III, Hořovice, Studnice. Letiště Milovice II a Milovice III jsou na pozemcích vlastní střelnice.

Truppenübungsplatz Wischau