Vojskové zkoušky vyzbrojených Mi-2URP

04.08.2016

V roce 1984 se zakoupily čtyři vyzbrojené Mi-2URP v Polsku. Byly zařazeny k 1. spojlt do Líní. Plk. Bečka a plk. Dvorník na střelnici v Jincích prováděli střelby s kulomety, neřízenými raketami S-5 z raketometů MARS 2 a řízenými raketami 9M14M Maljutka.

Při střelbě NŘRS vrtulník prudce sklopil příď dolů a jen prudké přitáhnutí zabránilo maléru. O přesnosti se vůbec nedalo uvažovat. Střelbu PTŘS prováděli nevycvičení mladí piloti (Kadlec, Žák S.). Opět přesnost žádná. Protože Maljutka je řízena po drátě, tak přistávající vrtulník po střelbě táhl za sebou několik kilometrů velmi tenkého drátu. Po smotání drátku, toho bylo akorát tak do dlaně. Střelba kulomety se prováděla v malé výšce malou kadencí, takže pilot mohl cokoliv postřelovat a letět dlouhou dobu než vystřílel náboje.

Posudek těchto vyzbrojených vrtulníků vyzněl celkem negativně. Pouze byl zájem použít kulomety pro nácvik střelby už u školního leteckého pluku. Nakonec byly závěsníky a zbraně sejmuty a vrtulníky létaly v Piešťanech při normálním výcviku žáků.