22. základna letectva v Náměšti nad Oslavou VÚ 5525

05.08.2022

V Náměšti nad Oslavou začala 2.12.2003 oficiálně působit 22. základna letectva VÚ 5525. Stala se nástupkyní 32. základny taktického letectva, která byla v rámci reformy armády k poslednímu listopadu zrušena. "Odchodem vojáků základní služby tak v Náměšti nad Oslavou vznikla první profesionální letecká základna české armády," řekl po slavnostním nástupu velitel základny mjr. Ing. Martin Hejra. Pod nově vzniklý útvar nyní spadá 500 lidí, výhledově by jich měl mít kolem 1500. 

Zůstal zachován výcvik leteckých návodčích i letecké záchranné a pátrací skupiny. Práce těchto specialistů se zatím osvědčila při živelních katastrofách, jsou však schopni plnit úkoly v rámci nasazení sil Severoatlantické aliance. Roj CSAR ze sestavy 223. letky bojového zabezpečení. Jak je to s CSAR v AČR.


Pověřený velitel základny letectva od 1.9.2004 pplk. Ing. Jindřich Staněk.


.


.


30.5.2007 se velitelem základny stal plk. gšt. Ing. Libor Štefánik.

Koaliční ministři se 22.10.2007 na jednání vlády shodli na statutu vrtulníkové základny české armády v Přerově. Bude fungovat ve smíšeném provozu. Tygří letka bude působit z letiště v Náměšti nad Oslavou. Využije letiště, které bylo připraveno v rámci páteřních letišť NATO. V Náměšti nad Oslavou bude 24 vrtulníků Mi-35 a Mi-24V plus deset letadel L-39 ZA, přibližně tam bude kolem 1050 osob," uvedl první zástupce náčelníka generálního štábu České armády Jaroslav Kolkus.


14.2.2008 byl na letecké základně Náměšť nad Oslavou slavnostně předán nově dokončený hangár údržby a dílny. Jeho vnější rozměry jsou zhruba 160 x 60 metrů. Primárně bude sloužit pro opravy vrtulníků Mi-24 a letounů L-39, je ale připraven poskytnout zázemí i pro bojové letouny NATO. Celkové náklady včetně několika přilehlých objektů dosáhly 626 milionů korun, z nichž 159 milionů hradila Severoatlantická aliance.

22.7.2008 přelet prvního roje 231. letky z Přerova do Náměště nad Oslavou.

Od 19.8.2008 pokračuje přelet bojových vrtulníků z Přerova do Náměště nad Oslavou. „Nyní se každý den přemístí čtyři vrtulníky, v pátek pak tři,“ informovala mluvčí náměšťské letecké základny Ludmila Formánková. Spolu s vrtulníky, které přiletěly do Náměště nad Oslavou už minulý měsíc, by měl počet bojových vrtulníků dosáhnout celkem jednadvacet strojů. Během dvou týdnů proběhnou nezbytné technické prohlídky a během září začnou piloti vrtulníků s výcvikem.

Od 1.10.2008 vrtulníky Mi-35/24V provozuje 221. vrtulníková letka. Velitel se stal pplk. Ing. Rudolf Straka. (L+K 1/09)

Slavnostní nástup k zahájení smíšeného provozu vrtulníků Mi-24 a letounů L-39  na základně byl proveden 6.10.2008 v 10.00 hodin. Nástupu se zúčastnili vojáci z povolání, občanští zaměstnanci, vojenští důchodci - bývalí příslušníci útvaru, starostové okolních obcí, vojenští sběratelé a hosté. Pozvání přijali zástupce velitele společných sil generálmajor Hynek Blaško, který prohlásil základnu za perspektivní, popřál příslušníkům hodně úspěchů při plnění služebních povinností. Hejtman Kraje Vysočina RNDr. Miloš Vystrčil vyjádřil spokojenost,  že Náměšťské letiště je na Vysočině a jeho přítomnost zvyšuje bezpečnost kraje. Případné problémy přislíbil řešit. Starosta města Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka vzpomněl problémy, které předcházeli tomu, aby letiště zůstalo v Náměšti. Ubezpečil nové příslušníky, že město vybuduje zázemí pro trávení volného času. Velitel základny v krátkosti připomněl historii základny. Přivítal příslušníky základny, kteří se vrátili z misí, vyzval k minutě ticha za příslušníky základny, kteří zahynuli při plnění služebních povinností. Na zahájení a ukončení nástupu se předvedli piloti obou letek. Provedli společný průlet dvou vrtulníků Mi-24 a jednoho Albatrose.

Dne 26.11.2008 navštívili LOM PRAHA s.p. zástupci Vzdušných sil AČR s veliteli leteckých základen v Náměšti nad Oslavou a Přerově, veliteli vrtulníkových letek, piloty vrtulníků a techniků, kteří se budou účastnit mise ISAF 2009. Součástí programu pracovní návštěvy byla prezentace strategických záměrů podniku a prezentace vrtulníkové iniciativy pro NATO/EU jako jedna z priorit ČR v rámci předsednictví v EU.

Od prosince 2008 3. rotace OMLT v Afghánistánu. Velitel kapitán Martin Vaniš

Kalendář. Skandál na Nově.

Bilancování v L+K 1/09

V roce 2008 se uskutečnily střelby 6 kusy PTŘS Šturm z vrtulníků Mi-24V. ATM 11/11, L+K 11/11


Na 22. letecké základně v Náměšti nad Oslavou je rušno. Vrcholí přípravy na dvě mezinárodní cvičení, z nichž jedno začne už příští týden. Collective Shield 2009 je cvičení česko-slovenské EU Battle Group, které bude v Olomouci, na Doupově, v Boleticích a slovenské Lešti od 23.3. do 3.4.2009. Náměšťské vrtulníky se přesunou do Bechyně a budou plnit především přepravní úkoly. Army.cz

Od dubna 2009 4. rotace OMLT. Velitel major Petr Juračka.

11.4.2009 krátce po půl šesté večer se do Česka z Afghánistánu vrátilo posledních 21 příslušníků 2. kontingentu České armády v misi ISAF Uruzgán. Spolu s nimi přiletělo zpět do vlasti i 10 příslušníků 3. rotace skupiny OMLT z Kábulu. Jejím hlavním úkolem bylo nastolit systém ošetřování této vrtulníkové letecké techniky Afghánské národní armády a verifikovat systém přípravy leteckého personálu, doporučit nutné změny v přípravě a vyhodnocování letů. „Kdo nezažil na vlastní kůži spolupráci s afghánskými piloty, umí si jen těžko představit komplikovanost našeho úkolu. Vše začíná u jazykové bariéry, odlišného systému práce i odlišné mentality lidí,“ přiblížil práci uplynulých měsíců přítomným velitel OMLT kapitán Martin Vaniš.

Přibližně 3500 letců a vojáků z Velké Británie, Česka, Slovenska, Litvy, Nizozemska, Kanady a Dánska se od pondělka 27.4. do poloviny května v Česku zúčastní cvičení s názvem Flying Rhino 2009, tedy "Létající nosorožec". Cílem a námětem už sedmého ročníku cvičení je spolupráce pozemních sil a letectva při operacích mezinárodní divize. Cílem cvičení je udržet nebo zvýšit bojovou kvalifikaci předsunutých leteckých návodčích FAC, procvičit navádění letounů na pozemní cíle a secvičit společnou koordinaci vedení ostrých střeleb dělostřelectva a letectva. Vojáci budou soustředěni na letecké základně v Sedleci-Vícenicích u Náměště nad Oslavou, pracovat ale budou také ve vojenských prostorech Brdy a Libavá, na Vysočině a na Pardubicku. L+K 6/09

221. vrtulníková letka. L+K 6/09

Ve dnech 8. a 9.7.2009 navštívil náčelník Generálního štábu České armády generálporučík Vlastimil Picek Afghánistán. Na cestě za českými vojáky ho doprovázeli zástupci Českého parlamentu Jan Hamáček, Tomáš Dub a Jiří Petrů. Na letišti v Kábulu navštívili OMLT. „Podílíme se na výcviku a přípravě 11 afghánských pilotů na vrtulnících Mi-24 z českého daru,“ informoval přítomné major Petr Juračka, velitel 4. rotace OMLT, který tvoří 11 příslušníků létajícího a pozemního technického personálu z náměšťské letecké základny. „Je to náročné zejména s ohledem na jazykovou bariéru a omezené možnosti komunikace,“ specifikoval největší problémy při výcviku major Juračka. Podle jeho slov afghánští piloti komunikují buď v jazyce Dárí a nebo v ruštině. Znalosti angličtiny jsou minimální, a proto pokud není po ruce tlumočník, tak dorozumívacím jazykem českých vojáků je ruština. „Učil jsem se létat před dvaceti lety v Rusku,“ podělil se se svými zkušenostmi Chárum, jeden z afghánských pilotů a dodal „Máme problémy zejména s moderními prostředky např. GPS apod. Musíme se s tím naučit zacházet a v tom nám pomáhají naši čeští přátelé,“ dodal. „Často jsou pro nás nepředvídatelní. Musíme s nimi neustále všechno opakovat, aby nedošlo za letu k nepochopení,“ podpořil slova velitele palubní technik praporčík Robert Nagy-Bačo. „Naším hlavním úkolem v současné době je připravit afghánské osádky na zvládnutí leteckých střeleb. Výcvik pak vyvrcholí na konci července jejich samostatnými střelbami,“ doplnil na závěr major Juračka. army.cz

Od 1.8.2009 velitel 22. křídla plk. Václav Valeš, náčelník odboru bojové přípravy 22. křídla Daniel Kubínek.

OMLT v srpnu 2009.

Od srpna 2009 5. rotace OMLT.

Téměř dvě desítky příslušníků 221. vrtulníkové letky náměšťské letecké základny se staly na dva týdny ve dnech od 9. do 23.9. posluchači speciálního kurzu s názvem „Combined Joint Personal Recovery Standardization Course“, který se tentokrát konal ve Francii. Tento výukový a výcvikový program je zaměřen především na sjednocování postupů a standardů při provádění přímé letecké podpory a záchraně osob. Podle slov kapitána Pavla Procházky, který se kurzu zúčastnil, byl první týden převážně akademický, probíraly se alianční doktríny týkající se postupů při provádění CSAR (Combat Search and Rescue, což v překladu znamená pátrání a záchrana osob v bojových podmínkách), od plánování až po realizaci samotné akce. Dále se studovaly a hodnotily dokumenty zaměřené na výcvik při získávání dovedností a návyků nezbytných pro vlastní přežití jedince tzv. Personal Recovery (PR), např. znalosti v oblasti topografie, orientace v terénu, zdravověda a nebo způsoby chování v zajetí. Součástí výcviku je i praktická aplikace získaných vědomostí. Hlavní rozdíl mezi CSAR a PR spočívá v tom, že PR počítá s omezenými prostředky pro plnění úkolů při záchraně a na druhé straně s nižší úrovní vycvičenosti zachraňovaných osob. „Naše hlavní úloha spočívala v doprovodu záchranných vozidel a jiných prostředků a jejich ochraně hlavně proti ohrožení ze země. Ve skutečnosti jsme prováděli doprovod po trati, čištění plochy a ochranu při vyzvednutí osádky, která byla z nejrůznějších příčin nucena nouzově přistát. Podíleli jsme se samozřejmě na celém plánovaní mise“, doplnil Pavel Procházka. Podrobnosti.

V belgickém Kleine Brogell ve dnech 14.-25.9. se uskutečnilo mezinárodní cvičení TIGER MEET 2009, a to pod záštitou NATO Tiger Associattion (NTA). Cílem cvičení je osvojit si dovednosti při plánování misí zaměřených na vyhledávání a záchranu v boji a na praktické létání. Nás na této prestižní akci reprezentovala Tygří letka z 221. vrtulníkové letky z 22. základny letectva u Náměště nad Oslavou se dvěma stroji Mi-24/35 a Tygří letka z 211. taktické letky z 21. základny taktického letectva v Čáslavi se dvěma letouny JAS-39 Gripen. Podrobnosti. (ATM 12/09)

Od 25.10.2009 celkem čtyři transportní vrtulníky Mi-171Š z přerovské základny a dva bitevní stroje Mi-35 ze základny v Náměšti nad Oslavou odletí na dva týdny znovu do Francie. Posádky vrtulníků Mi-17Š čeká poslední cvičení před nasazením v Afghánistánu. idnes.cz 28.10. bylo zahájeno cvičení Mountain Flight II, jehož se účastní bezmála osmdesátičlenný kontingent příslušníků vzdušných sil AČR s čtyřmi transportními stroji Mi-171Š a dvěma bitevními vrtulníky Mi-35. Místem provedení je, tak jako v loňském roce, výcvikové středisko francouzské armády na základně Sainte Léocadie nedaleko Saillagouse. army.cz, army.cz Letečtí profesionálové plnili úkoly v náročných podmínkách vysokých nadmořských výšek, včetně nácviků přistání do terénu ve dne i v noci s pomocí brýlí nočního vidění.

11.11.2009 se z francouzských Pyrenejí vrátily dvě desítky příslušníků 221. vrlt a dva vrtulníky Mi-35. Letečtí profesionálové plnili úkoly v náročných podmínkách vysokých nadmořských výšek, včetně nácviků přistání do terénu ve dne i v noci s pomocí brýlí nočního vidění. Výcvik byl zaměřen na zdokonalení schopností a dovedností příslušníků, kteří se v současné době připravují na svoji misi v zahraniční operaci ISAF v Afghánistánu, kde budou působit v operačně-poradním a styčném týmu OMLT. Během cvičení bylo provedeno více než dvě stovky letů a nalétáno téměř padesát hodin.

26.-28.11.2009 navštívila Afghánistán společná delegace Ministerstva obrany, vedená vicepremiérem a ministrem obrany Martinem Bartákem, a zákonodárců Českého parlamentu. Delegace se mimo jiné setkala i s velitelem afghánského vojenského letectva generálem Mohammadem Dawranem. Seznámil ji se situací rozvoje afghánského vojenského letectva, diskutovala se i možnost využití L-159 a stav výzbroje a využití techniky. Hosté potom navštívili český poradní a výcvikový tým OMLT. Ten působí na kábulském letišti a pomáhá cvičit afghánské piloty vrtulníků, které Česko darovalo Afghánistánu. Cvičí i techniky a pozemní personál. Členové delegace byli seznámeni s činností tohoto týmu a součástí návštěvy byla i prohlídka letecké techniky. Navštívili také pracoviště vojenských meteorologů České armády, kteří na kábulském letišti působí.

Od listopadu 2009 6. rotace OMLT. Velitel ?


K 11.2.2010 se začala držet hotovost SAR vrtulníkem Mi-35.

Od března 2010 7. rotace OMLT. Velitel pplk. Rudolf Straka.

Česká omeleta. L+K 2/10

3.5. začal osmý ročník armádního cvičení Flying Rhino 2000. Jeho cílem je příprava předsunutých leteckých návodčích, kteří navádějí letouny na pozemní cíle, a také ověření spolupráce mezi vzdušnými a pozemními silami. Cvičení letos klade větší důraz na noční navádění, třítýdenní trénink vyvrcholí ostrou střelbou pozemních a vzdušných sil. Společného česko-britského cvičení se účastní také zástupci dánské, litevské, slovenské a americké armády. Britské vrtulníky Lynx přiletěly už 30.4. idnes.cz

Stanoviště SAR v Náměšti nad Oslavou 29.04.2010 helo4426.jpg (272199 bytes) Mi-35 "7357", záložní stroj "0815".

4.5.2010 18.00

Mi-24 "7353" ? Třeštice Závada. Vynucené přistání. idnes.cz

7.6.2010 bylo zahájeno třítýdenní mezinárodní cvičení vrtulníkového letectva AZOR 2010, zaměřené na výcvik pilotů ve vysokohorských a prašných podmínkách, a to ve dne i v noci, kdy budou využívány brýle pro noční vidění. Cvičení bude trvat do 25.6. 2010. České ojenské letectvo je na cvičení zastoupeno příslušníky 221. vrtulníkové letky z náměšťské 22. základny letectva se dvěma stroji Mi-35 a příslušníky přerovské 23. základny vrtulníkového letectva se třemi vrtulníky Mi-171Š. Kromě českých letců jsou do cvičení zapojeni piloti z Belgického království, Italské republiky, Rakouské republiky, Slovinské republiky, Španělského království, Švédského království a Spojeného království. army.cz

9.6.2010

Mi-24  ? Osová Bítýška Závada na hydraulice. Vynucené přistání do terénu.

.

12.6.2010

Mi-24    Stojánky letiště Náměšť Poškození vrtulníků orkánem.

Od června do prosince 2010 zvládnutí revize R-1 na vrtulníku Mi-24V "0981" 223. letkou oprav letecké techniky. Dosud tuto revizi dělaly civilní firmy.

5.8.2010

Mi-24 ? Pohořany u Olomouce Pokles otáček rotoru. Vynucené přistání do terénu.

Letecký den v Kecskemétu 7.8.2010, Mi-24V "7353" helo4480.jpg (646100 bytes).

V srpnu 2010 8. rotace OMLT. Velitel podplukovník Ivan Pospíchal. V průběhu přeznačeno na AMT (Air Mentoring Team - tým pro výcvik pilotáže). army.cz

CIAF 2010 ve dnech 4. a 5.9. v Hradci Králové. Mi-24V "7354" a "7358" helo4499.jpg (273141 bytes).

Od 4.10. se na základně v nizozemském Volkelu koná další ročník cvičení NATO Tiger Meet za účasti vrtulníku Mi-24V.

Od 12.10 do 26.10. účast třech Mi-24V/35 na mezinárodním cvičení Blue Hammer v prostorech US výcvikového střediska JMRC u jihoněmeckého městečka Hohenfelsu. Spolupráce se speciálními silami USA, Polska a Slovinska a litevského vrtulníku Mi-17. A report 11/10

OMLT. army.cz

Od listopadu 2010 do března 2011 2. rotace AMT. Velitel pplk. Petr Kratochvíl. Výcvik pilotů Mi-24 a nově i na Mi-17.


helo4528.jpg (300871 bytes) Mi-35 "3362" v březnu 2011. "Mumie" - zkouška nového způsobu zakonzervování vrtulníku. Celý stroj je zabalen do fólie, z které se následně odsál vzduch.

Od března 2011 do července 2011 3. rotace AMT. Velitel pplk. Rudolf Straka.A report 4/12

helo4622.jpg (359076 bytes) NATO TIGER MEET 2011 pod záštitou NATO Tiger Associattion (NTA) pod názvem Wild Hind 2011 se konal ve francouzské Cambrai ve dnech 9. - 20.5.2011. Účast dvou vrtulníků Mi-35. (L+K 6/11, ATM 6/11)

Koncem května 2011 bylo zahájeno třítýdenní mezinárodní cvičení vrtulníkového letectva Italian Call 2011 v Itálii na letišti Viterbo, zorganizovala EDA po hlavičkou EU, zaměřené na výcvik pilotů. Vojenské letectvo České armády je na cvičení zastoupeno dvěma stroji Mi-35 a třemi stroji Mi-171Š. Velitel plk. Šebesta.(ATM 7/11)

Při květnových střelbách na Libavé předvedení modulu D SQOC - BASA III L (mobilní zařízení pro koordinaci vzletů a přistání vrtulníků v polních podmínkách). ATM 9/11

Předvedení Mi-24V na Airpower 11 v rakouském Zeltwegu 1. - 2.7.2011

Od července 2011 do prosince 2011 4. rotace AMT. Velitel mjr. Miroslav Boruvka.

Cvičení Domestic CAS 2011 v září 2011 v Boleticích s dvěma Mi-35. První ostré střelby s využitím NVG a naváděním na cíle pomocí FACů. L+K 12/11

18.-20.10.2011 se uskutečnily střelby 20 kusů PTŘS Šturm z vrtulníků Mi-24V. ATM 11/11, L+K 11/11

Velitel křídla plk. Václav Valeš odešel do zálohy. Novým velitelem křídla se stal pplk. Milan Simr. Zástupcem VK se stal pplk. Rudolf Straka. Novým velitelem 221. vrlt se stal mjr. Ing. Pavel Procházka. Areport 3/12

221. vrlt provozuje 17 vrtulníků Mi-24V/Mi-35. Roční plán 1500 hodin, 50 hodin na pilota.

Od listopadu 2011 do dubna 2012 5. rotace AMT. Velitel pplk. Ing. Petr Kratochvíl. V průběhu přeznačeno na AAT (Air Advisory Team). Areport 3/12


helo5446.jpg (591823 bytes) Mi-35 "3369" v únoru 2012. Foto Vladimír Pouche.

Od března 2012 do července 2012 6. rotace AAT. Velitel pplk. Jaroslav Falta.. army.cz

Výcvik českého a chorvatského leteckého poradního týmu v Zadaru před nasazením v Afghánistánu. army.cz

Rota předsunutých leteckých návodčích (FAC) na 22. základně letectva u Náměště nad Oslavou existuje již od roku 2001. Je perspektivní jednotkou, která je určena pro přípravu a výcvik skupin navedení taktického letectva. Konečným produktem výcviku je specialista, který je schopen podporovat vedení bojové činnosti jednotek pozemních sil a efektivně vést přímou palebnou podporu s využitím taktického a vrtulníkového letectva. V součinnosti s piloty 221. vrtulníkové a 222. výcvikové letky z náměšťské základny se zdokonalují v procedurách přímé letecké podpory (Close Air Support - CAS). Jelikož jsou piloti vrtulníků Mi-24 vybaveni brýlemi pro noční vidění, je možné provádět výcvik také v noci. Kromě základního výcviku v úzké spolupráci s dalšími armádami NATO (především s UK a USA), probíhá intenzivní zdokonalovací výcvik na mateřské základně v Náměšti nad Oslavou, kde bylo po několik let organizováno rozsáhlé mezinárodní cvičení určené pro přípravu příslušníků FAC do zahraničních operací s názvem Flying Rhino - Létající nosorožec. Navíc, již dvakrát během necelého roku proběhl na základě potřeby výcviku jak létajícího personálu, tak příslušníků FAC, vysílaných do Afghánistánu, nepřetržitý vojenský výcvik s částečným vyvedením sil a prostředků 22. základny letectva. Cílem vyvedení jednotek je výcvik a zdokonalení procedur přímé letecké podpory při ostrých střelbách leteckého personálu Mi-24/35, kdy každé střelbě na pozemní cíl předchází komunikace s návodčím a následné navedení vrtulníku na určený cíl. Významným počinem zvyšující úroveň vycvičenosti návodčích, letových osádek a příslušníků pozemních jednotek byla realizace navádění CAS s integrací vzdušné střelby a minometné palby. K tomuto pomyslnému zvýšení laťky obtížnosti došlo v rámci leteckého taktického cvičení 221. vrtulníkové letky, které probíhalo v úzké součinnosti s minometnou baterií 7. mechanizované brigády na letecké střelnici Milovany v dubnu 2012. Poprvé v historii bylo během procedurálního výcviku přímé letecké podpory, který se konal tento týden v prostoru nedaleko letecké základny u Náměště, použito digitálního přenosu dat mezi leteckým návodčím na zemi a letadlem. K tomu účelu bylo použito zařízení QUICKDRAW 2. Jedná se o způsob komunikace mezi leteckým návodčím a pilotem na bázi přenosu dat, který nahrazuje hlasovou komunikaci.

26.05.2012 Středomoravská letecká pouť v Přerově. helo4887.jpg (448337 bytes)

V Přerově se připravuje třicetičlenná skupina vyškolených techniků, která bude od srpna 2012 do prosince vypomáhat jednotkám afghánských bezpečnostní sil (ANSF – Afghan National Security Forces) při pracích na vrtulnících typu Mi-17 a Mi-35. army.cz

Od července 2012 do listopadu 2012 7. rotace AAT.

Od 1.8.2012 na základně KAIA první skupina leteckých techniků - specialistů s velitelem podplukovníkem Aloisem Matýzkou. Po dopravení potřebného vybavení a rozvinutí mobilního opravárenského pracoviště budou prioritně dokončeny předepsané práce po 200 hodinách  na dvou vrtulnících Mi-35 tak, aby na nich mohl být obnoven letecký výcvik. Dále budou zahájeny předepsané práce po 300 hodinách také na vrtulníku Mi-171. Podle předpokladu se bude pracovat na dvou pracovištích s možností rozšíření až na tři. army.cz

23.8.2012 bylo zrušeno stanoviště SAR v Náměšti nad Oslavou.

Září 2012 helo5333.jpg (666666 bytes)

Ramstein Rover 2012 od 4. do 21.9.2012. 

Velitel afghánského vojenského letectva generálmajor Wahab Abdul Wardak s doprovodem navštívil Česko koncem listopadu 2012. army.cz


Na britské základně RAF Linton-on-Ouse se konal již 14. kurz HTC (Helicopter Tactics Course), tentokrát se ho zúčastnily dvě kompletní české vrtulníkové posádky. Ty úspěšně završily ve čtvrtek 23.5.2013 třítýdenní intenzivní kurz simulovaného taktického létání. army.cz

Do konce roku se spojí 23. vrtulníková základna v Přerově s 22. leteckou základnou v Náměšti nad Oslavou, kde vznikne nová 22. základna vrtulníkového letectva. Při slavnostním nástupu na náměšťské základně 11.6.2013 to novinářům řekl její bývalý velitel Libor Štefánik, jenž byl od 1.6.2013 jmenován velitelem Vzdušných sil Armády České republiky.  "Prakticky rušíme základnu v Přerově, lidé a technika přejdou do Náměště i s úkoly, které tam plnili," řekl Štefánik. Konkrétní počty podle něj budou známy během dvou měsíců po skončení výběrových řízení. Na nové základně by mělo pracovat kolem 1000 lidí. V současné době má náměšťská základna kolem devíti stovek zaměstnanců. V nové podobě by základna měla začít fungovat od začátku roku 2014. V Náměšti už v budoucnu nebude pokračovat výcvik pilotů na letounech L-39, které přejdou na 21. leteckou základnu do Čáslavi. Na náměšťské základně bude probíhat výcvik na vrtulnících Mi-24, Mi-35, Mi-17 a Mi-171. Letecká základna v Náměšti nad Oslavou přejde od 1.7.2013 z podřízenosti velitele Společných sil Armády ČR do podřízenosti velitele Vzdušných sil Armády ČR. Nový velitel 22. základny letectva v Náměšti nad Oslavou by měl být jmenován k 1.7.2013. Dočasným vedením základny byl pověřen dosavadní zástupce jejího velitele Milan Simr. "Změna podřízenosti náměšťské základny je součástí změny struktury velení a řízení armády, která by měla při zachování její funkčnosti přinést značné úspory," řekl novinářům při dnešním slavnostním nástupu na základně v Náměšti Štefánik. Zahrnuje mimo jiné redukci generálního štábu a zrušení operačně taktického stupně velení - velitelství společných sil a velitelství sil podpory.L+K 9/13

1.7.2013 se velitelem základny stal plk. Ing. Jiří Vávra.

helo6545.jpg (736799 bytes) Společný výcvikový let s Mi-24V. Trojice Merlinů z 78. squadron RAF se ve dnech 22.-24.8.2013 zastavila na návštěvu u 221. vrtulníkové letky.

helo6610.jpg (432994 bytes) 24.8.2013 to bylo již 35 let, co přistály první 4 vrtulníky Mi-24 v ČSSR. K tomuto datu 221. letka a 22. základna letectva v Náměšti nad Oslavou uspořádala sraz veškerého pozemního a leteckého personálu, který na těchto vrtulnících pracoval a pracuje. http://www.srazmi24.tode.czL+K 9/13

Ramstein Rover 2013 od 4. do 21.9.2013. Čtrnáct dnů několik vrtulníků Mi-35 na FARP. L+K 10/13

24.9.2013 přeletělo devět vrtulníků Mi-171Š  ze základny v Přerově na základnu v Náměšti nad Oslavou. helo6738.jpg (226726 bytes) Borci nad Brnem. Jeden stroj se vrátil do Přerova, aby do konce měsíce držel hotovost pro Integrovaný záchranný systém. L+K 10/13

Úkolová jednotka speciálních vzdušných operací SOATU (Special Operations Air Task Unit) Cvičení Cobra 13.

Od 1.12.2013 22. základna vrtulníkového letectva.