Dary na provoz webu můžete poslat na účet 2000606220 / 2010.

Kaplice Kaplitz

Netřebice Nettrowitz

Pořešín Gr. Poreschin

MAPA.

15.11.2019

helo6103.jpg (231463 bytes)

Velké vojenské manévry v císařsko královském rakousko-uherském mocnářství se konaly každým rokem vždy v září. Říkalo se jim císařské, neboť se jich pravidelně účastnil i stárnoucí císař František Josef I. Manévry prakticky vždy končil jeho letní pobyt v Bad Ischlu a po manévrech se již vracel do Vídně. Císař se snažil o udržení přehlídkového charakteru armády, naopak mladší generace důstojníků se snažila změnit duch armády na válečnický a manévry 1895 byly jedny z přelomových. 

Bylo rozhodnuto, že císařské manévry v roce 1895 budou na jihu Čech, na Kaplicku. Dne 2.6.1895 přijel do Kaplice šéf generálního štábu Beck s doprovodem „velkého počtu štábních důstojníků, aby přímo v terénu připravili průběh bojů." V závěru srpna „po kaplické silnici projížděly před zahájením manévrů kolony vozatajstva, dělostřelectva a dragounů. Pochodovaly zde pěší útvary a mezi nimi jely kuchyně, vojáci na jízdních kolech Jax z Lince a sanitní povozy." V rámci císařských manévrů byly „obce vyzdobeny a louže na cestách čerstvě zavezeny." Inu mnoho se od dob císařských návštěv nezměnilo. Mimo to muselo být zajištěno ubytování důstojníků po domech a sedláci prodávali vojsku potraviny, oves, seno a slámu. Prostí vojáci spali po stodolách, na půdách i pod širým nebem.

Použitý balon měl objem 1000 m³ a byl naplněn svítiplynem v českobudějovické plynárně za nádražím a byl přemisťován k Velešínu, Netřebicům a Kaplici. helo6203.jpg (390236 bytes) Naše vojenské balony a vzducholodě.

To již tak o manévrech bývá. V rámci císařských manévrů 1895 „se dostalo městu Kaplici velkého vyznamenání, neboť mohlo ve svých zdech hostit po několik hodin Jeho Výsost našeho milovaného panovníka." Zpráva o císařově příjezdu přišla dne 1.9.1895 večer a císař František Josef I. přijel do Kaplice hned 2.9.1895, kdy byly kaplické ulice „plné místního i okolního obyvatelstva." Před radnicí se shromáždilo městské zastupitelstvo, úředníci, ostrostřelci, hasiči a členové tělovýchovného spolku. Naproti nim stála školní mládež se svými učiteli, členové zpěváckého spolku Harmonie a zástupci okolních obcí. Bylo velké volání slávy a kapela zahrála hymnu. Císař vystoupil z kočáru a kráčel špalírem lidí „křepkým krokem." Byl doprovázen arcivévodou Rainerem a královským místodržitelem, který do Kaplice přijel o hodinu dříve. 

V půl třetí byl slavnostní oběd s císařem, kterého se zúčastnil kaplický starosta Grabensteiner a děkan Spanninger. Zatím co císař obědval, lid na náměstí čekal, až se císař znovu objeví a „opět mu provolával slávu." O půl páté císař z města odjel. O výzdobě města se reportér vyslovil velmi pochvalně: „byla vkusná, zvláště v Kostelní ulici." Na náměstí byly postaveny dva triumfální oblouky a na několika místech obelisky zdobené císařským orlem. „Jeho Veličenstvo vyslovilo svou nejmilostivější spokojenost, poděkovalo za slavnostní a srdečné přijetí." V rámci udělovaných vyznamenání obdržel od císaře okresní hejtman Jindřich Rzesnick v Kaplici pozlacenou jehlici s císařovým monogramem. Byla to jakási odměna za to, že císař se na cestě k manévrům zastavil v jeho bytě a dostalo se mu tam občerstvení. Snad stojí za připomenutí, že „noviny dementovaly zprávu, že v Kaplici byla provolávána sláva také v českém jazyku."

Císařské manévry roku 1895 byly zahájeny dne 1.9.1895 a zúčastnil se jich 8. Korpskommando a 14. Korpskommando. Oba sbory „válčily" proti sobě na rozsáhlém území mezi Velešínem a Kaplicí. Sídlo generálního štábu bylo ve škole v Netřebicích a na blízkém kopci Hůrka byl připoután pozorovací balón. Z výšky asi 700 m dával pozorovateli výborný přehled.

helo6202.jpg (404984 bytes)

Císař František Josef I. přijel vždy ráno z Českých Budějovic dvorním vlakem na kaplické nádraží a odtud jel za doprovodu generality a pobočníků na koni do Netřebic, kde pozoroval manévry. Večer se vždy vracel stejným způsobem do Českých Budějovic, kde byl ubytován na biskupství. V českokrumlovském muzeu je i dvojjazyčný jízdní řád zvláštních vlaků, „vypravených za účelem přítomnosti Jeho Veličenstva císaře v Budějovicích."

4.9.1895 se npor. Zdeněk Dvořák a por. František Kožešník příslušníci Militär Aëronautischen Anstalt vydali po ukončení císařsko-královských manévrů na volnou plavbu balonem z Netřebic Nettrowitz do Pořešína Gr. Poreschin na Kaplicku.

Manévry trvaly řadu dní, „ruch manévrů byl únavný" a tak není divu, že „místní obyvatelé radostně uvítali, když jim bylo odtroubeno." Je samozřejmé, že zvítězila armáda, která zvítězit měla a prohrála ta armáda, která prohrát měla.

Dozvuky císařských manévrů a návštěvy císaře Františka Josefa I. v Kaplici byly 22. a 23.9.1895, kdy předal okresní hejtman Jindřich Rzesnick zlatý záslužný kříž s korunou kaplickému starostovi Robertu Grabensteinovi. Dne 22.9.1895 bylo uspořádáno dostaveníčko před domem starosty s pochodňovým průvodem, kterého se zúčastnilo celé městské zastupitelstvo a všechny kaplické spolky. Zpěvácký spolek Harmonie zazpíval dvě písně a zahrál tři hudební skladby. Vlastní vyznamenání bylo předáno 23.9.1895 ve slavnostně vyzdobené třídě školy. Starostovo vyznamenání se v Kaplici přijímalo jako významné ocenění města, „vždyť bylo uděleno z vůle císaře." Harmonie zazpívala „Sláva Bohu" a hejtman předal starostovi vyznamenání a v projevu ocenil jeho zásluhy. Po gratulacích se šlo do kostela na slavnostní mši. „Na sklonku dne byla na náklady obce uspořádána večeře, na níž se provolávala sláva císaři a pak se jedlo, pilo a zpívalo."