Summit NATO 2002

04.11.2019

Masivní provoz vrtulníků policie a české armády během summitu NATO.

Na základě požadavků výkonných policejních útvarů vyčlenila Letecká služba po dobu konání Summitu NATO v souvislosti s prováděním bezpečnostních opatření potřebný počet vrtulníků Bell 412 a BO-105 při plném zabezpečení provozu vrtulníků na střediscích Letecké záchranné služby v Praze a v Hradci Králové. V záloze pro případné nasazeni byl připraven i vrtulník těžké kategorie Mi-8. V rámci povětrnostních podmínek a vývoje bezpečnostní situace pokryla Letecká služba všechny požadavky výkonných policejních útvarů na vrtulníkovou techniku. Celkový nálet v rámci přípravy a vlastního průběhu Summitu NATO byl 62.58 letových hodin.

Východně Prahy patrolovala dvojice Mi-24 po 90 minutách. Tři Mi-17 byly v pohotovosti pro brigádu rychlého nasazení, tři Mi-17 byly určeny pro rotu chemické ochrany, tři Mi-17 byly vyčleněny pro policii. Ve Kbelích byl v pohotovosti záchranný Sokol a tři Mi-8S pro přepravu delegátů. (Vojenské letectvo 1/03)

Před summitem NATO se na ruzyňském letišti objevilo několik obřích letadel C-5B Galaxy s materiálním zabezpečením americké delegace. Na palubě jednoho z letounů byl do Prahy dopraven pro potřeby amerického prezidenta i vrtulník Black Hawk. 17. listopadu odpoledne měli návštěvníci ruzyňského letiště možnost vrtulník spatřit v akci, když s ním američtí vojáci prováděli výcvikový let. Po každé přepravě vrtulníku letounem Galaxy z Andrews AFB do místa určení musí totiž po opětovném smontování stroj kromě technické prohlídky absolvovat i pětihodinový zahřívací let, kteří ověří pevnost materiálu. Vrtulník VH-60N Black Hawk, čísla 163266, má na sobě nápis United States of America a patří jednotce HMX-1 (Marine Helicopter Squadron-1). Foto: Palo.

 

Během summitu byl zadržen kazašský letoun, který přistál v Pardubicích. Po vyřízení formalit odletěl do Prahy.

 

Takové štěstí neměla před 30 lety jugoslávská DC-9, kterou armáda sestřelila 26.1.1972 nad státní hranicí u obce Srbská Kamenice blízko Děčína. V Praze zasedal ve dnech 25. a 26.1.1972 Politický poradní výbor států Varšavské smlouvy. Možná i proto si nyní Američané raději zabezpečili střežení českého vzdušného prostoru sami. Podrobnosti.