Začalo to celkem docela nevinným meziměstským telefonickým rozhovorem: , .. ano, vezmeme vám vždy na jeden "podvěs" 800 kg trhavin a dopravíme na vrcholek kopce, kde zatím předcházející podvěs vyprázdníte . . "

Tak nějak se domlouval vedoucí "vrtulníkových mužů" soudruh Šeps, se správou čedičových lomů v Chrabercích, kde chtěli dělat velký komorový odstřel a trhaviny nemohli do lomu dostat. Celý kopec byl totiž pokryt třiceticentimetrovou vrstvou sněhu, mrzlo a cesty ke štolám prakticky vůbec neexistovaly.

Zkrátka - vrtulník musel přepravit 10 000 kg trhavin permonexu 19 a perunitu 20 na vrcholek hory. Tuto skoro "bombardovací akci'' uskutečnila posádka Agroletu - pilot Josef Hejnal (bývalý plachtař), palubní mechanik František Střihavka, radista a návodčí Josef Mužík, i oba pozemní mechanici Jan Ženčuch a Míla Hruška.

Ze snímků našeho fotoreportéra je patrné, že to bylo napínavé, třebaže podle mínění posádky vrtulníku - to nebylo nic proti tomu, co už vrtulníky Agroletu po republice udělaly. KV 6/63

NAVRCHOLU.cz