Mozek vzdušné pomoci je na letišti ve Kbelích

Večerník Praha 17. srpna 2002

Po celé republice operuje denně několik armádních vrtulníků. Lidské osudy tak mají v rukou vojáci, piloti a záchranáři. Veškerá armádní vzdušná pomoc je řízena z vojenského letiště ve Kbelích, kde i v těch nejkritičtějších chvílích panuje klid, rozvaha a dokonalá organizace.

LUCIE HRDÁ
Kbely - Vojenské letiště ve Kbelích je vůbec nejstarším letištěm svého druhu v České republice. Přes své stáří se stalo centrálním mozkem veškeré armádní vzdušné pomoci v zaplavených místech republiky. Záchranné akce se podle slov velitelů daří zvládat bez větších problémů. "Na území Čech nyní operuje celkem sedm vrtulníků a dva jsou připraveny na Moravě, protože čekáme, co udělá Dyje," uvedl plukovník Jaroslav Kankia. Podle něj je tento stav zcela dostačující.
Vzdušná technika tak monitoruje celou republiku, sleduje stav českých řek a v případě potřeby zachraňuje lidi. "V každém vrtulníku jsou vždy dva až čtyři vyškolení záchranáři, kteří jsou připraveni kdykoli zasáhnout. Vyprošťují například lidi ze střech zaplavených domů a podobně,"řekl poručík Roman Kopřiva, který má na starosti právě záchranáře. V pohotovosti jsou však nejen vojenští záchranáři, ale i hasiči. Podle Kopřivy jde vždy o výborné odborníky, kteří se účastnili i povodní na Moravě v roce 1997. "Jen za poslední den jsme nalétali 200 hodin, absolvovali jsme 300 zásahů a přepravili celkem tisíc osob,"sdělil Kankia.
Veškerý pohyb vrtulníků je řízen z velitelského stanoviště. Kdo by tam čekal dokonalou a počítačovou techniku, byl by zklamán. Kankia totiž tvrdí, že nejlepší je obyčejná tabule. "Na tabuli máme napsáno a barevně rozlišeno, jaký vrtulník je v akci, který se vrací, který je volný a podobně. Měli jsme sice počítače a speciální programy, ale tohle je nejjednodušší a nejpřehlednější," uvedl.
Velitelé pak velmi oceňují práci všech lidí, kteří na letišti pomáhají. "Jsou tu i vojáci základní služby a odvádějí vynikající práci. Jen v Praze jich je nasazeno jedno sto. Zabezpečují letecký provoz, mají velkou zodpovědnost a zvládají to výborně,"pochválil vojáky Kankia. Nutné je podle něj ocenit i ty, kteří připravují leteckou techniku. "Oni sice nejsou pro média příliš atraktivní, ale bez nich by to nešlo. Jsou na nohou dlouhé hodiny a já před nimi smekám," řekl Kankia.

NAVRCHOLU.cz