Letci z Dobřan zasahovali i v Neratovicích

Plzeňský deník 24.8.2002

Letiště Dobřany - Desítky lidských životů zachránili při povodních v Plzeňském kraji vojáci z Letky letecké pátrací a záchranné služby na letišti Dobřany. Jejich úkolem nebylo evakuovat nebo přepravovat obyvatele zatopených míst, ale postarat se o lidi, kterým šlo o život.
"K dispozici máme speciálně vybavené vrtulníky, zvláštní techniku i zdravotníky a vyškolené záchranáře. Ti umějí slaňovat z vrtulníků, jsou zároveň výsadkáři a potápěči, mají hasičské kursy a umějí zacházet s motorovými pilami či rozbrušovačkami. Posádky mohou být nasazené kdekoliv a jsou schopné nejen vyprošťovat lidi, ale také je ošetřit," popisuje zástupce velitele letky Pavel Špilka.

Nejvíc práce na Plzeňsku měli záchranáři v noci na 13.8.2002, kdy z celého kraje zachraňovali lidi ze zatopených domů. Působili tam, kam už se nemohly dostat automobily či čluny. Spolupracovali přitom s krajským operačním střediskem integrovaného záchranného systému.
"Několik let jsme s hasičskými záchrannými sbory připravovali spolupráci a vytvářeli skupiny hasičů-letců, kteří umějí pracovat s vrtulníky. Ti se s vojáky pravidelně účastnili cvičení. Nyní jsme přípravy skvěle zúročili v terénu. Využili jsme i pomoci záchranářů ze služby Andy, kteří se věnují speleologii," říká Špilka.
Potom, co skončily nejkritičtější okamžiky na Plzeňsku, se přesunuli letci do dalších krajů, kde voda ohrožovala životy lidí.
"Pracovali jsme v Neratovicích, kde jsme zajišťovali chemickou havárii ve Spolaně, létali jsme na Mělnicku, propátrávali prostory nad Ústím nad Labem a Lovosicemi a hledali místa, kde zůstali lidé ve vodě... Působili jsme i v jiných oblastech, kam nás povolal krizový štáb. Pracovali jsme hlavně v noci. V pohotovosti jsme byli nepřetržitě a nasazovali v nejkritičtější situaci čtyři vrtulníky současně,"
vypočítává Špilka.
Nyní pracují lidé z letky na armádní operaci Obnova, která se zabývá návratem zničené země do normálního života.
"Zajišťujeme průzkum oblastí, kde byla voda, a přepravujeme materiál i humanitární pomoc. Kromě toho naši lidé působí i v letecké záchranné službě v Dobřanech, která nijak nepřerušila svoji činnost. Byla po celou dobu povodní připravena k běžným zásahům, ale vyrazila dvakrát i za pacienty, ke kterým se v zatopených oblastech nemohly dostat sanitky,"
upřesňuje Špilka.