Letci z Náměště koordinují letecký provoz na sever

Vysočina 17. srpna 2002

Náměšť nad Oslavou

Vojenští specialisté z letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku koordinují od čtvrtečního rána letecký provoz při záchranných pracích na Ústecku. Skupina leteckých návodčí nyní operuje na kopci na severu krajského města ve čtvrti Božtětice. Stala se spojkou mezi krizovým štábem a piloty vrtulníků operujících v prostoru katastrofy, řekl velitel základny Jan Vachek.
Náměšťská základna je jako jediná v republice vybavena speciální spojovací technikou. " Primárně jsme určeni pro navádění letounů proti pozemním cílům, což se dá v mírových podmínkách aplikovat na vyhledávání osob a koordinaci záchranných prací," uvedl jeden ze šestice návodčích.
Na stanovišti jsou v pohotovosti dva vrtulníky, které jsou schopny do dvou minut vzlétnout a do zhruba pěti minut být na potřebném místě. V případě nutnosti jsou okamžitě posíleny o další vrtulníky ze základny v Praze - Kbelích. Tam jsou i vrtulníky z Přerova. Z božtětického kopce létají vrtulníky tankovat do Žatce. Operují v prostoru od Litoměřic po Děčín, kde vrtulníky přecházejí na frekvenci božtětické polní základny.

Ve čtvrtek jejich práce spočívala především v podpoře pyrotechniků a hasičů při odstřelování a ukotvování lodí na Labi. Přišla i dvě hlášení o lidech, které někdo viděl ve vlnách rozbouřené řeky.
Jejich pracoviště je na vozidlech Landrower, ale s vybavením dokážou pracovat i v poli. Krizový štáb přes ně může dávat operativně požadavky vrtulníkům, jejich osádka pak zpětně informuje o vývoji situace. Systémem družicové navigace specialisté vyhledávají také přistávací plochy v terénu, aby vrtulníky mohly bezpečně přistát i za tmy.
Na sever se přemístila i speciální záchranná jednotka náměšťské základny, která se podílela na záchraně lidí v nejrizikovějších oblastech jižních Čech a jižní Moravy.
V záplavami postižených oblastech pomáhá na 4500 vojáků, při odstraňování následků ničivého živlu jich nastoupí deset tisíc.