Armáda letěla pomoci Bavorovu, přivezla lidem to nejpotřebnější

Českobudějovické listy 15. srpna 2002

Je úterý krátce po čtrnácté hodině. Na táborském letišti Všechov přistává vojenský vrtulník. Za okamžik poveze pomoc lidem do Bavorova. Obec na Strakonicku voda zcela odřízla od okolního světa.
Jižní Čechy - Voda, chléb, oblečení, holiny, svíčky, zápalky, nářadí . . . To vše je dar Armády ČR, který putoval do zatopené oblasti. Kromě vojáků se na palubě vrtulníku ocitl také moravský hasič Evžen Táborský.
"Je to přesně pět let a jeden měsíc, co jsme podobnou situaci zažili na Moravě. I já jsem tehdy bydlel v zatopené oblasti," říká muž, který přijel spolu se čtrnácti dalšími záchranáři a armádou ze Zlínského kraje. Na jih Čech chtěli už v pondělí. Zabránilo jim v tom počasí.

"Vrtulník Mi-17 přiletěl z 33. základny Armády ČR v Přerově - těch pár vrtulníků, které jsou na letišti ve Kbelích, by nestihlo situaci zabezpečit," řekl nám pilot major Anton Ballek z Prostějova. Helikoptéra po větru uletí až 350 km za hodinu, ocitli jsme se ve výšce 150 metrů, ale vojenský stroj dostal jeho pilot až do výšky pěti a půl kilometru.

"Obec Bavorov je v kritickém stavu, ani povodeň v roce 1954 nedosáhla takovéto úrovně. Požádali jsme armádu o pomoc, protože nemůžeme na žádnou stranu, ráno jsme museli zajistit chleba pro celé město. Nikdo jsme nespali a je pravda, že už nám nezbývá nic jiného než udržovat dobrou náladu. Žádný zmatek ani excesy v obci nejsou, je tu naprostý pořádek a klid. Lidé se chovají báječně, pomáhají si," řekl nám František Vavruška, starosta Bavorova, který čítá 1500 obyvatel. Do obce současně zamířili příslušníci Sil územní obrany, kteří s těžkou technikou zajistili odčerpání vody a zabezpečili desinfekci proti šíření případné nákazy.

"Na velitelství operačního střediska v Táboře, které je určeno k řízení povodní v České republice, byl jmenován operační důstojník pro obnovu mostů v oblasti jižních Čech, jichž je v regionu zničeno pětadvacet. Armáda je připravena nahradit a znovu obnovit provoz na těchto komunikacích," informovala nás včera tisková mluvčí Velitelství sil územní obrany Iva Ruskovská.
V současné době je k likvidaci povodní v České republice nasazeno 1896 vojáků a 342 kusy techniky.

 

NAVRCHOLU.cz