Armádní helikoptéry zachraňovaly celý den

Mladá fronta Dnes 13. srpna 2002

Na vojenském letišti v Plané u Českých Budějovic to včera vypadalo jako o manévrech. Celé dopoledne sem přilétalo a zase odlétalo pět armádních vrtulníků.
Že nejde o cvičení, bylo však jasné pokaždé, když záchranáři z kabin vytáhli promočené a unavené lidi.
"Vzlétli jsme zhruba dvacetkrát," říká v dispečerské věži šéf letiště Alexandr Fiala. "Přesný počet evakuovaných ještě neznám zatím nebyl čas to spočítat," omlouvá se plukovník a odbíhá přijmout další zprávy z terénu.
"Rozumím. Posílám vrtulník do Protivína," hlásí právě jeden z dispečerů.
Vzápětí se z letištní plochy odlepí jeden z robustních strojů Mi-17 s pětičlennou posádkou. Míří tam, kam už auta nemohou Na Prachaticko, které celý den válcoval rozběsněný živel a kde lidé zůstali odříznuti na střechách svých domů.
To už se ale vrací další helikoptéra. V místnosti s několika křesly, na nichž se vyčerpaní záchranáři ve chvílích klidu mohou natáhnout, sedí policejní kapitán, jenž se představí jako Petr.
V ruce žmoulá cigaretu a usrkává horký čaj. Jeho totálně promočená uniforma nasvědčuje, že dnešní den byl víc než namáhavý.
"Právě jsme vytáhli palubním jeřábem mladého muže a ženu s chatičky, která se ocitla uprostřed prudkého proudu vody. Jinak než ze vzduchu bychom se k nim nedostali," vypráví.
Jak se dvojice uprostřed zdivočelé vody ocitla, neví. V helikoptéře je totiž takový hluk, že popovídat si s evakuovanými je prakticky nemožné.
Kolem šesté hodiny večer pomalu utichají rotory armádních helikoptér a v televizním zpravodajství, které v letištní věži neustále běží, unavení záchranáři vidí na obrazovce premiéra Vladimíra Špidlu, jak říká: "Všechny evakuace, které vyžadovaly vrtulníky, už byly ukončeny."