Armáda měla ve skladech téměř 300 protitankových střel Šturm pro bitevní vrtulníky Mi-24V a požadovala nakoupit další rakety vyrobené nejpozději v roce 1995 ač bylo podle Radiožurnálu známo, že jejich výroba skončila už počátkem 90. let.

Prvních 60 střel dodala zbrojařská společnost Omnipol v roce 1998.

Vojenské tajné služby měli informace, že střely mají prošlou životnost ale teprve za půl roku se rakety zkontrolovaly. Tehdejší šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec a poslanec ČSSD Miloš Titz jednu raketu prozkoumali. Zjistili, že originální údaje na obale jsou přestříkané a dokumentace je zfalšovaná. "Zjistili jsme, že jednotlivé komponenty (raket) nejsou nové. Bylo evidentní, že tyto rakety vznikly ze skladovaných náhradních dílů nestejné životnosti," řekl Radiožurnálu Titz, který je členem branného výboru Sněmovny. Ve skutečnosti byly střely vyrobeny v roce 1983 a byly nepoužitelné, protože mohly samovolně explodovat v podvěsu na vrtulníku.

V září 2000 byl o celé věci informován tehdejší ministr obrany Vladimír Vetchý.

Armáda přitom podle Radiožurnálu disponovala informacemi, na jejichž základě měla dodávku raket odmítnout. Přesto zbývajících 20 střel dodala zbrojařská společnost Omnipol koncem října 2000.

Policie za pachatele podvodu označila bulharskou firmu, která v prodeji figurovala jako překupník. Armáda nakoupila z Bulharska a Ukrajiny 80 nekvalitních raket se zfalšovanou dokumentací za 87 miliónů korun. Podle Štichy celou věc odložila, protože se ukázalo, že žádného trestného činu se nikdo z České republiky nedopustil. Za pachatele podvodu vyšetřovatel označil bulharskou firmu, jež v prodeji figurovala jako překupník.

Ministerstvo obrany se zatím nedokázalo dohodnout na reklamaci a z Bulharska žádné peníze nevymohlo. Mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha tvrdí, že armáda už druhým rokem čeká na verdikt soudu. "Chceme potvrzení toho, že nebyla splněna smlouva, že jsme dostali jiné zboží, než jsme si objednali a poté samozřejmě budeme požadovat po bulharské straně, aby nám vrátila peníze," řekl Šticha Radiožurnálu.

S vymáháním peněz bude podle Štichy zřejmě pomáhat i Omnipol, který je dovezl. Ve vyjádření zbrojařské firmy je však uvedeno, že před dodávkou byly rakety řádně odzkoušeny speciálním zařízením, odpovědní zástupci odběratele převzali střely přímo v Bulharsku v souladu s předpisy české armády, měli k dispozici dokumentaci, nevznesli žádný protest či námitku a podepsali certifikát jakosti a kompletnosti, čímž osvědčili, že je dodávka bez vady.

Česká armáda platí za skladování raket navíc ročně 125 000 korun. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jehož závěr má k dispozici Český rozhlas - Radiožurnál.

 

 

Omnipol dostal pokutu 2,3 mil Kč. ATM 11/11