DVOUDENNÍ PODÍVANÁ V TASZÁRU

Jiří Macura L+K 23/92

O tom, že se československé vojenské letectvo má zúčastnit leteckého dne v Taszáru se sice hovořilo, ale jen jako o možné eventualitě. Teprve několik dnů před odletem jsme se dozvěděli, že do Maďarska poletí na letovou a pozemní ukázku dvě letadla L-59 a na letovou ukázku dva vrtulníky Mi-24D z prostějovského vrtulníkového pluku. Pro maďarské organizátory to byl šok, protože předpokládali jistou účast letounu MiG-29 a velmi těžce nesli zprávu o tom, že ministr obrany ČSFR účast "devětadvacítky" v Maďarsku nepovolil.

Příprava na naše vystoupení probíhala ve zkráceném termínu, ale za celou skupinu mohu říci, že o to důsledněji. Velkou pomoc při přípravě na přelet nám poskytlo velitelství letectva a PVO upřesněním tratě letu a dodáním dostupných map. Je však škoda, že nejsou k dispozici mapy jižní části Maďarska v měřítku 1:200 000, podle kterých létá zejména vrtulníkové letectvo a že ani nebyly u nás doposud vydány. Vlastní přelet proběhl bez komplikací i díky tomu, že někteří členové osádek se dokázali dorozumět maďarsky. Angličtina v letecké korespondenci nám stále chybí...

Před naším odletem jsme se domnívali, že cestujeme na akci víceméně lokálního významu, skutečnost nás přesvědčila o opaku. Letové ukázky předváděli piloti z dvanácti států až před 115 000 diváky. V úvodní části programu, který začínal 7. a 8. srpna vždy v 10.00 hodin a končil kolem půl páté odpoledne, bylo zřejmě záměrně zařazeno vystoupení anglického Harrieru, který demonstroval vše, co VTOV/STOL letoun dokáže. Však také sklidil zasloužené ovace. A další téměř sedmihodinový program? Skupina polských Isker s dobrou slétaností (snad jen vše mohlo trvat kratší dobu), sólová vystoupení F-16 z Holandska, anglického letounu Hawk i domácích pilotů na MiG-21 a MiG-23 byla připravena a předvedena velmi dobře, na profesionální úrovni. Značné sympatie diváků si v této části programu však získalo především předvedení F-16.

Bývalý akrobatický mistr Maďarska se pak blýsknul v exhibici, která brala dech divákům a nad níž, zejména nad nízkými průlety na zádech, určitě musela letecká inspekce přivřít oči. Dále velmi působivě zalétala pětka Hawků, po níž šla naše dvojice Mi-24D. Jejich vystoupení poté mj. zhodnotil i velitel maďarského letectva, který nešetřil slovy chvály. Na rozdíl od stejné skupiny maďarských vrtulníků se podařilo našim technikům, především pak panu Svobodovi, vymyslet a realizovat barevné kouřové efekty, které zejména při vertikálních manévrech jsou velice efektní. Po našich vrtulníkářích vystoupil pplk. Nohel a zalétal tak, jak jsme u něho zvyklí: čistou, dobře zvládnutou sestavu na L-59 s vkusným červeno-modro-bílým nátěrem. Z dalších vystoupení nás upoutala skupina na letounech Hunter, s níž jsme se měli možnost seznámit už loni ve Švýcarsku. Její členové létají přesně, ukázněně a přitom to, co se divákům líbí. Následná sólová vystoupení amerických letců s F-15, F-111 a A-10 ukázala rozsah letových možností, ovladatelnost a umění pilotů. Na závěr pak američtí piloti předvedli vzdušný boj F-16 a F-4G. I bez "vítěze" bylo všem jasné, že jde o zdařilou demonstraci ovladatelnosti a perfektního pilotního umění v co nejmenším vzdušném prostoru tak, aby mohl být divák stále aktivním pozorovatelem.

Velmi jsme byli zvědavi na vystoupení našich zahraničních kolegů s vrtulníky Mi-24. Také oni předvedli všechny možné prvky vyšší techniky pilotáže, které se s těmito těžkými vrtulníky dají dělat, ale bez ukázky techniky pilotáže v malé výšce a ve visení. Pěkná byla i maďárská trojice "jednadvacítek". Opět perfektní, tak jako na jiných leteckých dnech, bylo vystoupení francouzského letounu Mirage 2000.

Závěr byl impozantní, protože ho vyplnila světoznámá francouzská skupina Patrouille de France na krásně barevných letounech Alpha Jet. I když jejich vystoupení trvalo plných 30 minut, bylo se stále na co dívat a co obdivovat. Perfektní držení skupiny, bezchybné změny formací prováděné většinou na vertikále, ale i sólové vstřícné lety , zrcadlové lety, vše doplněno barevnými kouřovými efekty. Vskutku důstojné završení velmi úspěšné podívané v Taszáru, které přálo i počasí.