OPĚT ÚSPĚŠNÝ ROK PROVOZU Mi-8 PODNIKU SLOVAIR

Antonín Dytrych L+K 7/88

Na začátku každého kalendářního roku bývá pravidlem vyhodnotit práci, vykonanou v roce předcházejícím. Tak jsme také v našem podniku Slovair učinili na všech úrovních a ve všech odvětvích naší činnosti. A pro činnost našeho podniku byla v loňském roce opět charakteristická úspěšná práce vrtulníků Mi-8, provozovaných letovým oddílem 101, který podle vnitropodnikové organizace řídí Závod 01.

I když už čas pokročil a vrtulníky Mi-8 v barvách Slovairu jsou touto dobou "k vidění" při pracích, plánovaných na tento rok, stojí za to seznámit se s jejich výkony, které podaly loni . .

V roce 1987 měl letový oddíl 101 podniku Slovair k dispozici tři vrtulníky Mi-8 a plánem stanovený úkol nalétat s nimi 1340 produktivních hodin. Uvedený počet hodin se sice podařilo nalétat - dokonce ještě limit o 59 letových hodin zvýšit - ale nebylo to zdaleka jednoduché. Organizaci práce, plánování i nasazení vrtulníků Mi-8 na termínované akce totiž komplikovala skutečnost, že všechny tři vrtulníky se nám z generálních oprav z Maďarské lidové republiky vracely opožděně, po stanoveném termínu. Z toho důvodu zákonitě došlo k časovému skluzu v nasazení vrtulníků do provozu už na začátku loňského roku. Negativní dopad na plnění plánu měla následně i větší poruchovost, jež se v provozu vrtulníků projevila. Avšak zpoždění i komplikace se podařilo zvýšeným úsilím všech zainteresovaných pracovníků podniku Slovair, zejména vedení Závodu 01 a pracovníků letového oddílu 101, překonat - a ještě výkony vrtulníků Mi-8 oproti plánovaným o něco zvýšit. Díky tomu splnily tři naše vrtulníky Mi-8 plán na rok 1987 na 104,4 %.

Současně je však na místě poznamenat, že podnik Slovair nebyl schopen kapacitně v plném rozsahu pokrýt poptávku (která je ostatně rok od roku větší); tento handicap vyřešila výpomoc vrtulníku Mi-8 partnera našeho podniku, bulharského Chemosairu, který vypomáhal při kalamitní těžbě dřeva v lokalitách lesního závodu Vrchlabí a lesního závodu Broumov (kde odlétal celkem 198 produktivních hodin).

Vrtulníky Mi-8 podniku Slovair v loňském roce už tradičně pracovaly buď prostřednictvím anebo v přímé spolupráci s chrudimskou Tramontáží. Zákazníci v ČSSR si nárokovali stavebně-montážní práce, dopravu materiálu a vápnění lesních porostů - v přepočtu tyto práce pro vrtulníky Mi-8 představovaly v plánu 408 letových hodin. V plánu bylo zakotveno 178 letových hodin při vápnění lesních porostů v Krušných horách; zákazníkem byly Severočeské státní lesy (Teplice). Pro Východočeské státní lesy (Hradec Králové) měly vrtulníky odpracovat 347 letových hodin při těžbě kalamitního dřeva v Broumovských stěnách a v Krkonoších. Svůj úvazek splnily. Tatranská správa účelových zařízení Smokovec si vyžádala vrtulníky Mi-8 na dopravu stavebního materiálu; jeho přeprava na horské chaty ve Vysokých Tatrách znamenala 30 letových hodin. Víc než jednou tolik, 74 letové hodiny, si vyžádala betonáž patek lanové dráhy v prostoru Otupné-Luková; tuto práci zadalo podniku Slovair vedení Javoriny v Liptovském Mikuláši. Další 304 letové hodiny nalétaly vrtulníky Mi-8 při kontrole vedení vysokého napětí pomocí termovize pro Slovenské energetické podniky a České energetické závody. Jiný charakter práce a 12 letových hodin měla pro Mi-8 stavba Tesla věží pro Metalex Praha. Shoda okolností přivedla osádky Mi-8 a organizátory také mezi filmaře; zakázka Československého státního filmu a jmenovitě účast při natáčení filmu Vera Lenz "zaručila" vrtulníku Mi-8 práci na 9 letových hodin. V závěru loňského roku převzali "vrtulníkáři" podniku Slovair úkol nad jiné čestný - zkušební provoz letecké záchranné služby, a to pro Horskou službu Smokovce ve Vysokých Tatrách, pro KÚNZ Banská Bystrica, KÚNZ Bratislava a OUNZ Poprad. V první fázi zkušebního provozu ve vysokohorských podmínkách vrtulníky Mi-8 nalétaly 37 produktivních hodin.

Hned v lednu kdy byla ve Vysokých Tatrách zahájena druhá fáze zkušebního provozu letecké záchranné služby, nastoupil vrtulník Mi-8 opět do hotovosti. A tím začal realizovat plán letového oddílu 101 podniku Slovair na rok 1988, . . . v němž je kromě uvedené akce uvedena řada prací - činností různého druhu a velmi náročných úkolů.

Na plnění letošního plánu se už však budou podílet ne tři, nýbrž čtyři vrtulníky Mi-8. V pořadí čtvrtý vrtulník toho typu podnik Slovair získal nákupem od FMV Praha dalo by se říct "v hodině dvanácté". Požadavky na práci, kterou vrtulníky Mi-8 spolehlivě a precizně vykonaly se rok od roku zvyšovaly - a loni už podnik Slovair nebyl s to poptávku kapacitně pokrýt (jak jsem již uvedl), proto je další Mi-8 ve vrtulníkové letce velmi vítaný. Pokud jde o sortiment prací s Mi-8, zůstane letos prakticky stejný - zatím neuvažujeme škálu prací o další činnosti rozšiřovat. Nebylo by však na místě z uvedených skutečností odvodit, že dávají záruku pro opět úspěšný - letošní - rok; takovou záruku mohou dát spolehlivě jen odborníci, kteří s vrtulníky Mi-8 pracují přímo anebo jejich práci organizují Je třeba vědět, že v některých případech byť ojedinělých - působí potíže relativně malá nosnost vrtulníků Mi-8 a s ohledem na tu skutečnost, že maximální nosnosti 3 t lze využít jen za určitých teplotních podmínek a v příhodné nadmořské výšce je nutné práce pro vrtulníky Mi-8 plánovat. V dohledné době nepochybně nárokované práce zastanou - v letošním roce mají v plánu nalétat celkem 1500 produktivních hodin - ale je na čase uvažovat do budoucna, o náhradě (nebo podpoře) Mi-8 vrtulníky o větší nosnosti.