Letecká lesní, a.s.

04.11.2019

IČO : 26026082

Sídlo : Hluboká nad Vltavou, Lesní 691, PSČ: 37341

Činnost : letiště Hosín od 10. 7. 2000

Vrtulníky : provozuje MD 500E (Hughes 369E) OK-LES (imatrikulace 12. 12. 2000)

Provoz :  letecké práce v lesním hospodářství a ochraně životního prostředí, od 20.12.2000 - letecké práce v zemědělství a vodním hospodářství.

Vápnění v Krušných horách v roce 2001.

Hnojení v Krušných horách v roce 2003. 

Celkem přes 190 hektarů lesního porostu v okolí Zlatého kopce v Krušných horách na Karlovarsku od pondělí 18. srpna do středy lesáci hnojili pomocí amerického vrtulníku značky Hughes 500. "Přihnojování se provádí s pomalorozpustným bezchloridovým hnojivem Silvamix," prozradil zástupce lesního správce Lesů ČR v Horní Blatné Jiří Štěch. "Hnojivo se bude rozpouštět jeden až dva roky," dodal správce, podle kterého se hnojení provádí kvůli dlouhodobému efektu. "Přihnojování se provádí na základě rozborů výzkumným ústavem, který zjistil, že zdejší lesní půdy jsou chudé na živiny. Cílem je tento stav zlepšit a navýšit obsah především hořčíku, kterého je ve směsi 71 %, a dále pak vápníku a fosforu," konstatoval Štěch. Přihnojování provádí společnost Letecká lesní, s. r. o., z Hluboké nad Vltavou pomocí amerického vrtulníku Hughes 500. "Vrtulník nabírá na jednu várku 300 kilogramů hnojiva," podotkl zástupce lesního správce. "Za hodinu se dvacetkrát otočím, takže jsem za tu dobu schopný rozsypat hnojivo na jednom hektaru," vypočítal pilot Roman Slezák. "Vrtulník je mnohem operativnější a přesnější než letadlo. Navíc bychom tady v horách měli problém s nedostatkem přistávacích ploch pro letadlo," vyjmenovával výhody helikoptéry Štěch s tím, že v posledních letech bylo na Hornoblatensku letecky přihnojeno celkem 1800 hektarů lesní půdy. "Kvůli hnojení nemusí mít nikdo strach vstupovat do lesa," dodal. "Žádné problémy jsme dosud neměli," zhodnotil pilot vrtulníku, kterému na stanovišti nedaleko Holubích skal pomáhali dva technici. Jeden s jeřábem vyměňoval vrtulníku náplně s hnojivem a druhý s náplněmi pod vrtulníkem manipuloval. Přepravku s hnojivem si vrtulník dokáže díky ekvilibristice pilota zaháknout sám bez toho, aby musel přistávat. "Je to jediný vrtulník svého typu u nás. Nový přijde asi na 30 miliónů a starší, který zde používáme, zhruba na polovic," uzavřel pilot.

V roce 2004 Letecká lesní vápnila lesy u Kraslic.

Nad lokalitami, které byly zaplavené, 27.4.2006 létal pilot Roman Slezák s vrtulníkem MD 500E (Hughes 369E) OK-LES s postřikem proti komárům. Jedná se o granule s baktériemi, které napadají larvy komárů. "Začínal nad Lužnicí a postupně se přesouvá nad Starou Hlínu a k Třeboni. Třeboňsko patří k oblastem, kde se vyskytuje hodně komárů, ale povodně jejich množení ještě pomáhají," uvedl místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Vrtulník MD 500E (Hughes 369E) OK-LES firmy Letecká lesní, a.s. létal 16.8.2010 kolem Třeboně s postřikem proti komárům. "Nás to bude stát jenom na dnešní den zhruba 260 tisíc," uvedl starosta Třeboně Jan Váňa. ČT24

NAVRCHOLU.cz