Datalink

11.10.2008

Prostředky přenosu dat jsou moderní speciální elektronická zařízení, určená k maximální automatizaci procesů ve všech fázích boje. Zajišťují utajený, proti zaměřování, rušení a odposlechu odolný přenos, zpracování a analýzu dat v závislosti na charakteru konkrétního úkolu a požadavcích obsluh zbraňových systémů a bojové techniky, zúčastněných na určité misi, součinnost zbraní pozemních sil a protivzdušné obrany s letouny ve vzduchu při koordinovaném úderu na pozemní i vzdušné cíle a spolupráci se širokou škálou pozemních i leteckých bojových prostředků bez nutnosti hlasové komunikace. Přenos dat může představovat rovněž předávání digitalizovaných snímků na vzdálenosti desítek až stovek kilometrů.

Ve své podstatě lze zjednodušeně datalink chápat jako rozprostřenou počítačovou síť, kde uživatelem s terminálem je obsluha bojového prostředku, tanku, letounu apod. Schopnost datově komunikovat a vyměňovat si potřebné informace s dalšími bojovými letouny, vrtulníky, pozemními jednotkami a zbraňovými systémy zvyšuje jejich bojovou sílu a dává jim mnohem větší šance obstát v moderním boji. Zavedení a masové použití prostředků přenosu dat je odborníky považováno za podstatný kvalitativní zlom, který je svým významem porovnáván s objevem a zavedením například radaru do zbraňových systémů. Vhodné využívání prostředků přenosu dat dává svému uživateli potřebné informace v rozhodující chvíli. Mít převahu v oblasti informací o protivníkovi i vlastních jednotkách znamená být relativně ve výhodě.

Zařízení pro přenos dat významně zvyšuje tok informací v průběhu bojové činnosti, zkvalitňuje proces výstrahy před nenadálým napadením protivníka a navíc pomáhá minimalizovat psychickou zátěž obsluh zbraňových systémů ve všech fázích boje. Ve vzduchu si mezi sebou piloti mohou vyměňovat taktické informace (typy a polohy cílů protivníka, státní příslušnost, výšky, směry a rychlosti jejich letu, přidělení konkrétních cílů konkrétním letounům) na velké vzdálenosti i bez použití klasických rádiových stanic. Místo toho jsou data např. z LSŘU přenášena přednastavenými rádiovými datovými kanály a ta se zobrazují na víceúčelových displejích ostatních letounů a vrtulníků, které se dané operace účastní. Digitální informace o vzdušné situaci tak může být předávána z letounu na letoun, z letounu až do podzemního velitelského střediska, či protiletadlovému zbraňovému systému. Zde se mohou data od jednotlivých účastníků poskládat (tzv. fúze dat) a velitel může mít k dispozici velký obraz o rozloze až několika stovek kilometrů, které využívá pro plánování a řízení bojové činnosti. Tato informace může být prostřednictvím vytvářených polních automatizovaných informačních systémů velení, řízení a spojení přidělována různým uživatelům všech složek ozbrojených sil.


Izraelské vrtulníky Saraf (Boeing AH-64D-I) mají datalink Rafael. (L+K 9/05)

Bojové vrtulníky AH-64D Apache nizozemského vojenského letectva budou vybaveny vysokorychlostním taktickým datalinkem, který má zabezpečovat přenosy dat a obrazové informace z vrtulníku během letu do pozemního střediska velení a řízení. Rozhodnutí o tomto speciálním vybavení bylo učiněno na základě zkušeností z války v Afghánistánu a Iráku, kde vrtulníky AH-64 Apache nasazené v silách rychlé reakce byly kritizovány za velmi dlouhý čas reakce vzhledem k tomu, že ke komunikaci byly používány jen klasické rádiové stanice. Vysokorychlostní datalink umožňuje předávat značné objemy datových a obrazových informací v reálném čase, resp. v čase blízkém reálnému jak velitelům pro účely vyhodnocování situace v průběhu bojové mise, tak ostatním součinnostním bojovým prostředkům. Piloti bojových vrtulníků mohou rovněž obdržet veškeré potřebné údaje nutné pro konkrétní bojovou misi až v průběhu letu do prostoru bojové činnosti. Taktický datalink se vyznačuje vysokou odolností proti elektronickému rušení. 26.9.2005 ATMonline.

AH-64D Block III je vybaven datalinkem Lockheed Martin Longbow UTA.