Aktuálně

08.02.2018

Nevzdělanost některých publicistů - překladatelů nezná mezí. Někteří krmí mládež články o výkonu motoru v koních. To snad bylo za Marie Terezie. Už ňáký čas se výkon udává v kilowatech. a tak publicisté - překladatelé by to už konečně mohli zaznamenat a přestat se podbízet důchodcům. USA jako téměř jediná země na planetě, která ještě nepřešla na mezinárodní soustavu SI, by si tím ve škole ušetřila semestr matiky. Jenže populističtí politici se podbízejí "nepřizpůsobivým". NASA už ale dávno funguje v mezinárodní soustavě jednotek SI. Převody jednotek. 

Video (od 22 minuty záznamu) - koukněte na údaje telemetrie během vzletu rakety Falcon Heavy. Pro rychlost je jednotka km/hod a pro výšku je jednotka km.

ICAO upravuje použití jednotek v letectví v předpisu L 5. Termíny ukončení použitelnosti alternativních jednotek nepatřících do mezinárodní soustavy (uzel, námořní míle a stopa) není stanovena (Hlava 4). Tak kdy konečně bude stanovena?

Víte jaký je rozdíl mezi šedesátkovou a desítkovou soustavou? 10.50 hod a 10,50 hod - jaký je v tom rozdíl? Letecká informační služba LIS dále zhoršuje zmatek kolem používání desetinné čárky. V českém AIPu (AD 4) používala správně desetinnou čárku u frekvencí mapek VOC, změny údajů už z lenosti ale mají tečku. Takže nová mapka s frekvencí LKHS 130.2 MHz? To snad ne!


Armáda

Armáda provozováním stanice LZS  nadále nesplňuje právní předpisy kladené na provoz letecké záchranné služby v EU. Vozí civilní osoby bez povolení Úřadu pro civilní letectví a porušujíc Zákon č. 219/1999, o ozbrojených silách České republiky. Vrtulník není pojištěn. 15.2.2016 Armáda a vnitro létají na výjimku a bez licence.

Zákon č. 219/1999, o ozbrojených silách České republiky

§ 21

Zabezpečení letecké zdravotnické dopravy

Hrozí-li nebezpečí z prodlení a nestačí-li síly a prostředky pro zajištění letadel pro zdravotnickou záchrannou službu, podílí se armáda na zajištění letadel včetně vojenského zdravotnického personálu leteckých výjezdových skupin, pro zdravotnickou záchrannou službu a na letecké dopravě transplantátů nebo lékařů a zdravotnického personálu na základě dohody ministerstva s Ministerstvem zdravotnictví.

 

Mise v Afghánistánu.  

Mnohonárodní centra leteckého výcviku pro piloty vrtulníků a pozemního personálu.

Armáda nakupuje nové vrtulníky.


LS Policie

LS Policie provozováním stanic LZSe nesplňuje právní předpisy kladené na provoz letecké záchranné služby EU. Vozí civilní osoby bez povolení Úřadu pro civilní letectví a porušujíc Zákon č. 219/1999, o ozbrojených silách České republiky. Vrtulník není pojištěn 15.2.2016 Armáda a vnitro létají na výjimku a bez licence.

Zákon č. 273/2008, o Policii České republiky

§ 116

Použití policejní letecké techniky

….

(4) Hrozí-li nebezpečí z prodlení a nestačí-li síly a prostředky k zajištění letadel pro zdravotnickou záchrannou službu, může se policie podílet na zabezpečování letadel pro zdravotnickou záchrannou službu.