Nehoda 11.3.1960

07.05.2010

V roce 1960 byla odvelena osádka kpt. Žwak, kpt. Zd. Toman a Štefan Tomašovič s vrtulníkem Mi-4 pro zásobování pohraničních jednotek na Šumavě. Přistáli jsme v kasárnách ve Volarech, odkud jsme měli provádět zásobování těchto jednotek. Naložili jsme proviant a jiný materiál, vzhledem k přetížení jsme palubního technika nevzali, jenom důstojníka pohraniční stráže, který znal rozmístění svých jednotek. Přiletěli jsme tedy nad umístěnou jednotku a kapitán pohraniční stráže nám řekl "a vpravo nahoře je plocha na kterou se dá přistát pro vyložení nákladu". Přizvedl jsem tedy kolektiv a chtěl zatočit doprava (Mi-4 při zatáčce doprava ztrácí cca 10% výkonu), jenže jsme začali ztrácet otáčky rotoru a vrtulník se začal propadat mezi kolnu a ubikace vojáků. Rychle jsem snížil kolektiv, ručkou na kolektivu přidal výkon, vyšlápl levou nohu - vše pro zvýšení otáček rotoru. Potom jsem zvedl kolektiv a dostali jsme se z této prekérní situace.

Přistáli jsme na ploše , za chodu motoru vyložili náklad a spěchali pro další. Při přistání v kasárnách jsme opět nevypínali a začali nám nakládat. V tom ke mně vylezl náš palubní technik Pišta Tomašovič a povídá "Čo sa vam ten ocas tak onzí?" Vypnuli jsme tedy a zjistili, že máme všechny tři listy ocasní vrtulky o 20 cm kratší.

Ten den jsme dolétali a šli konečně navštívit místní hospůdku, kde jsme se dozvěděli, že jsme vrtulku zkrátili o špičku štítu kolny a tak jsme zapili celkem šťastný konec.