Nehoda 17.7.1992

Vrtulník Mi-2RCh 9425 15. vrtulníkového odřadu z Bechyně s demontovanými dveřmi nákladového prostoru a plnou přídavnou nádrží.

Posádka od 31. smltvpz. Pilot  mjr. Karel Jančík, palubní technik mjr. Ladislav Káva a štáb České televize Ostrava - režisér Ludvík Klega a kameraman Jan Plesník.

Natáčení bylo plánované nad hrady a zámky Bechyně, Příbram, Nepomuk, Jindřichův Hradec.

Po asi 15 až 18 minutách uslyšela posádka nezvyklý zvuk motoru. Otáčky turbokompresoru levého motoru poklesly. Zanedlouho levý motor vysadil. Vrtulník s jedním pracujícím motorem klesal 1,5 - 2 m/s.

Po krátkém dojezdu na vyhlídnuté ploše se zabořilo příďové kolo do ornice až po kabinu. Vrtulník se naklonil, listy rotoru se dotkly země a vrtulník se roztočil kolem svislé osy. Po půl otáčce se ulomil ocasní nosník a vrtulník se točil dál. Po dvou otáčkách se převrátil na pravý bok.

V zadní části vrtulníku hořelo. Všichni včas opustili vrtulník, který do 10 sec byl celý v plamenech. Režisér Klega vyfotil trosky fotoaparátem, který mu zůstal na krku. Shořelo i část vybavení filmařů.

Příčina: nevyváženost rotoru volné turbíny - poškození lopatek volné turbíny s jejich zbržděním. Pak prudký nárůst s vypnutím motoru ochranou.

Vzniklá škoda byla 2 064 691 Kčs.

Štáb Československé televize přežil při pádu vrtulníku svoji smrt. Česká televize 17. prosince v pořadu Osudové okamžiky - Bechyně 1992. Poslední repríza 2. ledna 2004 v 00.50 hod.