Katastrofa 4.8.1999

Krátce před třináctou hodinou zažilo včera sedm set rekreantů v kempu Radava na Orlické přehradě šok, na který do smrti nezapomenou. Těsně vedle pláže, jen několik metrů od místa, kde se slunili a koupali lidé, se zřítil policejní vrtulník. V jeho troskách zahynuli 49letý a 26letý policista, dva další byli zraněni těžce. Lidé na pláži jako zázrakem vyvázli bez zranění.

Policejní prezídium České republiky krátce po havárii potvrdilo, že šlo o příslušníky Útvaru rychlého nasazení Policie ČR, kteří nacvičovali seskoky na vodní hladinu. Ve výšce 1200 metrů se část padáku jednoho policisty, který vyskakoval z vrtulníku jako předposlední, zachytila na ocasní vrtulce stroje. To způsobilo neovladatelnost vrtulníku BO 105 a následný pád. Parašutistu, který havárii zavinil, se snažil kolega ještě vtáhnout zpět dovnitř, ale katastrofě už nezabránil. Zda zahynuli výsadkáři nebo piloti, odmítla policie sdělit.

"Ležela jsem přímo na pláži. Najednou na obloze vidím vrtulník, jak se spirálovitě řítí dolů rovnou na mne. Strnula jsem, vytřeštila oči a chvíli se nemohla ani pohnout. Jen jsem si přála, abych to přežila. Ani nevím, kde jsem najednou sebrala sílu a rozběhla se jako o závod. Jednou doleva, pak zas doprava, protože helikoptéra měnila dráhu. Pak jsem začala brečet. Ještě nyní mám husí kůži, když na to myslím," řekla Právu šokovaná sedmnáctiletá návštěvnice kempu.

U místa neštěstí postávaly ještě pozdě odpoledne hloučky lidí, kteří nově příchozím líčili, jak se to všechno semlelo. "Bylo to něco strašného. Ještě že nikdo z civilistů nezemřel, a stačilo opravdu málo! V karavanech jsou propanbutanové láhve a stojí přímo u suchých stromů. Asi sto metrů odtud je jich celé skladiště. Ani si nechci představit tu hrůzu, kdyby vrtulník spadl tam. Když jsem doběhl na místo havárie, tak motor ještě běžel. Viděl jsem, jak lidé vytáhli hasicí přístroje a začali vše kropit, ačkoliv nehořelo. Potom začal vytékat benzín, myslel jsem si, že to bouchne," líčil svým dvěma synům Radek Říha z Nové Vsi pod Pleší, který je zde s rodinou na prázdninách.

Svoje si lidé prožili i na protějším břehu nebo přímo ve vodě. Mladý pár manželů Mrázkových z Prahy byl v inkriminovanou dobu serfovat. "Viděli jsme, jak se někdo zamotal na zadní část vrtulníku a ten začal pomalu padat k zemi. Pilot to asi chtěl vyrovnat, protože jej zátěž na ocase tlačila dolů. Pak jsem spatřil, jak to padlo do kempu, kde máme stan. Začal jsem myslet na nejhorší," popsal nehodu Mrázek.

V diskusních skrumážích se kempaři především dohadovali, čí to byla vina. "Proč policajti nenacvičují mimo lidská obydlí?" rozčiloval se postarší muž, který ale jméno prozradit nechtěl.

Škoda 34 000 000,-.